Zaczęło się w Stoke Mandeville

14 września 2012
Autor:

pikt-infoW pewnym sensie Igrzyska Paraolimpijskie wróciły do domu. To właśnie w Wielkiej Brytanii, a konkretnie na terenie szpitala w podlondyńskim Stoke Mandeville, w dniu otwarcia pierwszych – po dwunastoletniej przerwie – igrzysk olimpijskich w Londynie (28 lipca 1948 r.), neurochirurg sir Ludwik Guttmann zorganizował zawody łucznicze dla przebywających w ośrodku inwalidów wojennych. Źródła historyczne przyjmują tę datę za początek zorganizowanego, światowego uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne.

Z Wrocławia do Stoke Mandeville

Prekursorem sportu niepełnosprawnych był neurolog doktor Ludwik Guttmann, który przed II wojną światową pracował w żydowskim szpitalu we Wrocławiu, a w 1939 r. został zmuszony wyemigrować do Anglii. Dr Guttmann twierdził, że sport idealnie nadaje się do rehabilitacji ruchowej osób niepełnosprawnych po wypadkach i przy różnych schorzeniach neurologicznych. W 1944 dr Guttmann został poproszony przez brytyjski rząd do założenia Narodowego Centrum Urazów Kręgosłupa w Stoke Mandeville. Widząc sukcesy rehabilitacyjne, w dniu otwarcia igrzysk olimpijskich w Londynie (28 lipca 1948 roku), doktor zorganizował w Stoke Mandeville pierwsze igrzyska na wózkach. Rywalizowało w nich 16 weteranów z Mandevillei Surrey. Ale z każdym rokiem igrzyska w Mandeville rosły i przybywało konkurencji. Zaczęli przyjeżdżać Holendrzy, potem Kanadyjczycy, Amerykanie, wreszcie działacze MKOl: najpierw z odznaczeniami, a potem z pomysłem organizowania takich zawodów przy okazji igrzysk i dla wszystkich chętnych, nie tylko weteranów. We wrześniu 1960 roku w pierwszych igrzyskach paraolimpijskich w Rzymie startowało 400 sportowców z 23 krajów. Obecnie w Londynie startuje ponad 4 tysiące zawodników ze stu 150 krajów w 471 dyscyplinach. Od 1988 roku obowiązuje zasada, że igrzyska paraolimpijskie muszą się odbywać tuż po igrzyskach olimpijskich i na tych samych obiektach.

Maskotka Mandeville

Maskotkami igrzysk są Wenlock oraz Mandeville, które zostały zaprezentowane w roku 2010. Powstały one z kropel stali, jakie pojawiły się podczas budowy Stadionu Olimpijskiego. Ich imiona mają wielkie znaczenie. Mandeville jest maskotką paraolimpiady, jej imię zostało zainspirowane nazwą szpitala Stoke Mandeville,
w którym to narodziła się idea paraolimpiady. Wenlock to imię, które zostalo nadane maskotce na cześć wioski Much Menlock, która w XIX wieku stała się pierwszym organizatorem nowożytnychigrzysk olimpijskich.

Dodatkowe informacje o Accessible Britain

Dodatkowe informacje o Igrzyskach Paraolimpijskich

Więcej informacji:

Online Media Centre – Informacje są dostępne także w j. polskim (po kliknięciu *polski* w prawym górnym rogu strony).

Bezpłatna baza fotografii związanych z Wielką Brytanią i w online media centre w zakładce zdjęcia


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia