XI Nadwiślański Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „BARTOSZ 2012”

8 października 2012
Autor:

pikt-ciezary29 września 2012 r. na hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnobrzegu odbyły się dwie wielkie imprezy sportowe. Puchar Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc – Klasycznie (bez używania koszulek specjalistycznych), oraz Nadwiślański Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „BARTOSZ 2012”.

W Pucharze Polski wystąpili zawodnicy pełnosprawni, natomiast w „Bartoszu” zawodnicy pełnosprawni rywalizowali z zawodnikami niepełnosprawnymi. Turniej „Bartosz” który odbył się już po raz jedenasty jest przykładem turnieju o charakterze integracyjnym o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także międzynarodowym. Udział w zawodach wzięła już po raz czwarty z rzędu 12-osobowa reprezentacja Litwy. Celem turnieju jest przede wszystkim popularyzacja sportów siłowych oraz propagowanie aktywnego uprawiania sportu wśród osób niepełnosprawnych, młodzieży i dorosłych.

Frekwencja uczestników na zawodach była bardzo duża, a to zasługa przede wszystkim Prezesa tarnobrzeskiej Integracji Sławomira Wiatrowskiego, który dwoił się i troił aby zapewnić jak najlepsze warunki pobytu jak i startowe dla zawodników. Zawody w Tarnobrzegu należą do jednych z najlepiej zorganizowanych zawodów w Polsce. Na pomoście w Tarnobrzegu podczas Pucharu Polski ujrzeliśmy najlepszych zawodników pełnosprawnych z Jankiem Wegierą, kilkakrotnym Mistrzem i Rekordzistą Świata. Natomiast wśród zawodników niepełnosprawnych zabrakło naszych najlepszych reprezentantów Kraju, uczestników Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu, którzy przygotowują się do Mistrzostw Polski, a odbędą się one już 05-07.10.2012 r. w Bydgoszczy.

Podczas Pucharu Polski ustanowiono kilka rekordów Polski co jest dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski zawodników pełnosprawnych, które w dniach 12-14.10.2012 r. odbędą się w Kielcach. Zawody uświęcił program specjalny w którym wystąpili Delfina Przeszłowska i Bartłomiej Byjoś z Rzeszowa w pokazie gimnastyki akrobatycznej, natomiast w układzie tanecznym wystąpił zespół Mażoretki „DIAMENT” Chmielów. Zaproszony specjalnie przez organizatora na te zawody, mistrz Europy, Olimpijczyk Paweł Januszewski niestety nie mógł przybyć, ale przysłał list z przeprasinami i wyjaśniający powód swojej nieobecności.

W Pucharze Polski wśród zawodniczek na wyróżnienie zasługuje wynik jaki uzyskała podopieczna trenera Bogusława Szczepańskiego, zawodniczka Startu Tarnów Aneta Szot rekordzistka Polski seniorek w kategorii 72 kg. Aneta w pierwszym podejściu zaliczyła 92,5 kg, w drugim zadysponowała na sztangę 97,5 kg i podejście zaliczyła jednogłośną decyzją sędziów poprawiając rekord Polski o 2,5 kg. Zawodniczka Startu Tarnów uzyskała według Wilks’a 95,6085 pkt. i ustanowiła tytuł najlepszej zawodniczki w kategorii open nie tylko Pucharu Polski, ale także zwyciężyła w Bartoszu, gdzie w pokonanym polu pozostawiła szesnaście swoich rywalek. Z zawodniczek niepełnosprawnych najlepszą w Bartoszu została Kamila Rusielewicz z klubu Start Koszalin, zaliczając największy ciężar wśród zawodniczek 105 kg uzyskała 88,746 pkt.

W kategorii open seniorów w PP zacięty pojedynek o pierwsze miejsce stoczyli filigranowy ważący 65,7 kg Adam Balawejder, srebrny medalista Mistrzostw Europy a doświadczony wielokrotny Mistrz i Rekordzista Świata Jan Wegiera. Zwyciężyła rutyna i wielkie doświadczenie Janka Wegiery, który zaliczył w kategorii 93 kg aż 215kg/137,342 pkt. co jest także nowym rekordem Polski poprawionym aż o 25 kg. Drugie miejsce dla Adama Balawejdera UKS Pover Kuźnik Chorzów 172,5 kg o 7,5 kg więcej od własnego rekordu Polski. Adam uzyskał tylko o 2 punkty mniej od mistrza Wegiery osiągając 135,94725 pkt. Trzecie miejsce dla zakopiańczyka Stanisława Gąsienicy-Samka reprezentanta Wikingu Starachowice za wyciśniecie ciężaru 202,5 kg/128,64 pkt. w kategorii 93 kg.

W Bartoszu w kategorii open podobnie jak w Pucharze Polski pierwsze miejsce dla Janka Wegiery, drugie miejsce zajmuje ponownie Adam Balawejder a na trzecim miejscu reprezentant Litwy Albušis Deividas zwycięzca kategorii 105 kg, który wycisnął sztangę ważącą 212,5 kg/131,75 pkt. Natomiast Grzegorz Lanzer okazał się najlepszym zawodnikiem wśród niepełnosprawnych. Reprezentant Startu Koszalin zaliczył 162,5 kg/130,7475 pkt.

Zawodnicy zostali nagrodzeni wspaniałymi medalami, pucharami, nagrodami rzeczowymi oraz pieniężnymi. Na zakończenie turnieju Bartosz, została wybrana wojowniczka i wojownik turnieju. Wojowniczką turnieju „BARTOSZ 2012” została zawodniczka niedowidząca Aleksandra Szostak UKS Pover Kuźnik Chorzów, a wojownikiem debiutujący w zawodach, najstarszy ich uczestnik 72-letni Wiesław Dąbrowski z KS Paco Lublin. Nagrodzone osoby otrzymały pamiątkowe miecze, które zostały specjalnie wykonane na tą okazję.

Organizator imprezy Sławomir Wiatrowski był bardzo zadowolony z imprezy, która stała na wysokim poziomie nie tylko sportowym, ale przede wszystkim organizacyjnym. Już wielu zawodników zapowiedziało swój udział w następnych zawodach za rok. Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Sławomira Wiatrowskiego.

Relacja z zawodów:

Wyniki:


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia