VI Ogólnopolski Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

26 kwietnia 2012
Autor:

pikt-ciezaryW sobotę 21 kwietnia już po raz szósty w Kołobrzegu odbył się Ogólnopolski Integracyjny Turniej w Wyciskaniu Leżąc. Celem turnieju było upowszechnianie sportu wśród osób niepełnosprawnych oraz integracja sportowców niepełnosprawnych ze sportowcami pełnosprawnymi. Zawody odbyły się na pięknej Hali Milenium Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu w których udział wzięło ponad 70 zawodników.

Zawody z roku na rok cieszą się coraz większą frekwencją zawodników i zainteresowaniem wśród publiczności. Organizatorami tak wspaniałych zawodów byli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu, Kołobrzeskie Towarzystwo Kultury Fizycznej, Sportu i Rekreacji „Wybrzeże”, Zakład Aktywności Zawodowej w Kołobrzegu, Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych „Start” Koszalin.

Oprócz integracyjnych zmagań zawodników niepełnosprawnych ze sportowcami pełnosprawnym w ramach Turnieju odbyły się II Mistrzostwa Powiatu Kołobrzeskiego Szkół Ponadgimnazjalnych oraz I Mistrzostwa Powiatu Służb Mundurowych. Patronat honorowy nad imprezą objęli Poseł na Sejm RP Marek Hok, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Mieczkowska, Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusz Gromek, Starosta Powiatu Kołobrzeskiego Tomasz Tamborski.

Wśród kobiet w kategorii open bardzo dobry wynik uzyskała kilkukrotna mistrzyni i rekordzistka Polski Kamila Rusielewicz zawodniczka Startu Koszalin, która wycisnęła sztangę ważącą 120 kg tyle co wynosi jej aktualny rekord Polski w kategorii wagowej powyżej 82 kg. Drugie miejsce przypadło także znanej zawodniczce Paulinie Przyweckiej reprezentantce Startu Triumf Bydgoszcz, która uzyskała 85 kg o 2,5 kg więcej niż jej własny rekord Polski w kategorii do 60 kg. Na trzecim miejscu Sylwia Klimek z Kołobrzegu z rezultatem 57 kg.

Wśród mężczyzn w kategorii open do 60 kg bardzo dobry wynik uzyskał były zawodnik Startu Koszalin a obecnie Startu Triumf Bydgoszcz Rafał Roch, który przy wadze ciała 46,5 kg wycisnął sztangę ważącą 132 kg. Dla przypomnienia rekord tego zawodnika w kategorii 48 kg wynosi aż 150 kg.

Grzegorz Lanzer zawodnik Startu Koszalin wygrał zdecydowanie kategorie wagową do 82 kg z rezultatem 180 kg. Srebrny medal przypadł także zawodnikowi z Koszalina Krzysztofowi Wodeckiemu, który zaliczył 150 kg i na trzecim miejscu reprezentant Startu Gdynia Marcin Budzisz z wynikiem 155 kg.

Kategorię wagową do 100 kg wygrał zawodnik z Goleniowa Mariusz Walkiewicz zaliczając 195 kg, tuż za nim Marcin Sobieraj 190 kg i Tomasz Gajewski 165 kg obaj Start Koszalin.

W najcięższa kategorii wagowej powyżej 100 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Leszek Pasieka z Nakła z wynikiem 197 kg. Na drugim miejscu Krystian Walczak reprezentant Startu Koszalin 210 kg i na trzecim miejscu Mariusz Rufkiewicz z siłowni Rufi Team Janikowo z wynikiem 170 kg.

Po rywalizacji sportowców odbył się także turniej dla VIP-ów, którzy tym razem wyciskali sztangę na ilość powtórzeń a sztanga ważyła o 20% mniej od wagi ciała poszczególnych uczestników. Pierwsze miejsce zdobył Jarosław Kreja, który podniósł sztangę 27 razy, drugie miejsce zajął Jacek Woźniak z 17 powtórzeniami, a na 3 miejscu uplasował się Marek Zawadzki z wynikiem 12 powtórzeń.

Zawody sędziowali miedzy innymi Ryszard Fornalczyk legenda polskich ciężarów, medalista Igrzysk Paraolimpijskich, wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Do dnia dzisiejszego pan Ryszard Foranalczyk jest rekordzistą Polski w kategorii wagowej 75 kg z wynikiem 207,5 kg a także Piotr Musiał i Bogusław Kazimierczak sędziowie IPC.

Zmagania zawodników swoimi występami umilała grupa taneczna TOP TOYS. Organizatorzy zawodów dziękują wszystkim, którzy pomagali przy organizacji. Szczególne podziękowania dla Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Szkolnemu Klubowi Wolontariatu „Serce Sercu” przy ZS nr 2 w Kołobrzegu. Zawodnicy za swój trud zostali nagrodzeni wspaniałymi pucharami, medalami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów.

Pełne wyniki do pobrania poniżej.

Autorem nadesłanych zdjęć jest Marcin Racinowski.


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia