Szermierka na wózkach: Dobre starty biało-czerwonych w Montrealu

18 maja 2013
Autor:

pikt-szermierkaZa nami pierwsza tegoroczna odsłona Grand Prix IWAS w szermierce na wózkach. Specjaliści od fechtunku rozpoczęli sezon w kanadyjskim Montrealu. Zmagania zdominowali Francuzi, którzy aż pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. Kroku ekipie „Trójkolorowych” dotrzymywali jednak reprezentanci Polski, którzy zajęli osiem miejsc na podium.

W szpadzie panów kat. A świetnie spisał się Norbert Całka, który pogromcę znalazł dopiero w finale. Okazał się nim wicemistrz olimpijski z Londynu, Francuz Romain Noble. Trzecie miejsce podzielili między sobą Francuz Damian Tokatlian i Włoch Matteo Betti. Do strefy medalowej nie udało się awansować Dariuszowi Penderowi, który uplasował się ostatecznie na piątym miejscu.

W finale kategorii B doszło do starcia francusko-francuskiego. Lepszy okazał się Marc Andre Cratere, a Alimowi Latreche pozostało na osłodę drugie miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się nasz reprezentant, Grzegorz Pluta – mistrz olimpijski z Londynu, ale w szabli. Ta sama lokata przypadła w udziale reprezentantowi gospodarzy Pierre Mainville’owi.

Rywalizację drużynową wygrali oczywiście Francuzi, którzy w finałowej rozgrywce uporali się z Polakami w składzie Pender, Pluta, Całka. Na trzeciej pozycji uplasowali się Grecy. Tuż za podium team argentyński.

Znakomity start zanotowała Marta Fidrych w szpadzie kat. A. 22-letnia Polka była dziś bezkonkurencyjna i pewnie triumfowała, pokonując w finale reprezentantkę Francji Delphinę Bernard. Na najniższym stopniu podium stanęły Brytyjka Gabby Down i Pui Shan Fan z Wietnamu.

W kategorii B wystartowała Marta Makowska. Brązowa medalistka IP w Londynie w finałowej rozgrywce uległa Niemce Simone Brise-Baetke. Na półfinale zmagania zakończyły Brazylijka Janaina Aguilera i Cecilie Demaude z Francji.

We florecie (kat. A) Norbert Całka nie spisał się już tak dobrze jak w szpadzie. Nasz reprezentant szybko pożegnał się z turniejem i został sklasyfikowany na 13. miejscu. Lepiej spisał się Dariusz Pender, który był blisko wejścia do strefy medalowej. Niestety znów skończyło się na piątej pozycji. W finale triumfował Wing Kin Chan z Hongkongu. Drugie miejsce zajął Francuz Damian Tokatlian, a trzecie Meng Chai Cheong z Chongkongu i Włoch Matteo Betti.

W kategorii B nasi reprezentanci nie startowali. Najlepszy okazał się wicemistrz olimpijski z Londynu, Ukrainiec Anton Datsko. W finale pokonał on brązowego medalistę londyńskiej imprezy Francuza Alima Latrechte. Złoty w Londynie Jovane Silva Guissone z Brazylii tym razem musiał zadowolić się trzecim miejscem, które podzielił z Marco Cimą z Włoch.

Kolejne podium do naszej kolekcji dołożyła Marta Fidrych, tym razem druga we florecie, kat. A. W finale tej kategorii doszło do rewanżu za finał szpady. Francuzka Delphine Bernard zrewanżowała się Polce i odniosła zwycięstwo w całych zawodach. Trzecie miejsca dla Gabby Down i Pui Shan Fan.

Niezwykle ciekawie wyglądają wyniki w kategorii B. Są one bowiem dokładnie takie same jak wyniki kategorii B szpadzistek. Podium wygląda więc następująco: 1. Simone Brise-Baetke, 2. Marta Makowska, 3. Janaina Aguliera, Cecilie Demaud.

W szabli panów (kat. A) triumf odniósł Alessio Sarri, który w finale pokonał naszego reprezentanta – Grzegorza Plutę. Na trzecim miejscu zmagania zakończyli Ukrainiec Anton Datsko i Francuz Marc Andre Cratere.

Kategorię B wygrał Romain Noble, który w pokonanym polu pozostawił Meng Chai Cheonga z Hongkongu. Na najniższym stopniu podium stanęli Grek Gerasinos Pylarinos i Andrej Demchuk z Ukrainy. Polacy nie startowali.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia