Sportowa integracja w Olszance

24 listopada 2012
Autor:

pikt-ciezaryW dniu 18.11.2012 r. na sali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej w niewielkiej miejscowości Przylesie, położonej w województwie opolskim, odbyły się III Otwarte Integracyjne Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym bez używania koszulek wspomagających.

Do rywalizacji przystąpiło 67 osób w tym 11 kobiet i 56 mężczyzn z 11-stu klubów w tym trzy zawodniczki niepełnosprawne reprezentujące Start Wrocław oraz 9 zawodników niepełnosprawnych, sześciu z Wrocławskiego Startu i trzech ze Stowarzyszenia Rano z Opola oraz jeden zawodnik z Żagania.

Głównym organizatorem zawodów było: Gminne Zrzeszenie „Ludowe Zespoły Sportowe” w Olszance wspólnie z Sekcją Sportów Siłowych Pogorzela, Polskim Związkiem Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego w Warszawie, Wojewódzkim Zrzeszeniem „Ludowe Zespoły Sportowe”, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Olszance, Wojewódzkim Zrzeszeniem Sportowym Niepełnosprawnych „Start” Wrocław.

W uroczystym otwarciu zawodów uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Brzeskiego. Zawody otworzył inicjator i główny organizator mistrzostw Dariusz Ilów. Otwarcie imprezy było okazją do podsumowania sezonu startowego 2012 zawodników Sekcji Sportów Siłowych w Pogorzeli przy GZ „LZS” Olszanka w trakcie którego wręczono zawodnikom wyróżnienia oraz upominki.

Zawodniczki niepełnosprawne były sklasyfikowane w kategorii open według formuły Wilks’a, podobnie jak i zawodnicy niepełnosprawni. Tylko Mariusz Tomczyk i Sławomir Szymański rywalizowali wśród zawodników pełnosprawnych. Małgorzata Tomczyk okazała się najlepszą zawodniczką w kategorii niepełnosprawnych, wygrywając zawody wynikiem 70,0 kg/80,024 pkt. Drugie miejsce dla Beaty Jankowskiej, która wycisnęła sztangę ważącą o 2,5 więcej od Małgosi, ale była zawodniczką cięższą i ostatecznie uzyskała 73,1525 pkt. Trzecie miejsce zajęła Alicja Więch 55,0 kg/58,784 pkt.

Wśród zawodników niepełnosprawnych, podczas III Integracyjnych Otwartych Mistrzostw Województwa Opolskiego został Jakub Tokarz Start Wrocław, który nie tylko dźwiga ciężary, ale z powodzeniem startuje w kajakarstwie, gdzie jest aktualnym wicemistrzem Świata. Jakub uzyskał wynik 132,5 kg przy wadze ciała 74,6 kg co w przeliczeniu na punkty dało zawodnikowi 94,764 pkt. Drugie miejsce wywalczył Tomasz Wolski z wynikiem 97,5 kg/89,388 pkt. Trzecie miejsce także dla reprezentanta Wrocławia Michała Salamona, który przegrał różnicą zaledwie o 0,3257 pkt. Michał zaliczył ciężar 102,5 kg/89,0623 pkt.

W trakcie rywalizacji z zawodnikami sprawnymi zobaczyliśmy dwóch zawodników którzy na co dzień reprezentują Start Wrocław Mariusza Tomczyka i Sławomira Szymańskiego. Spełniają oni przepisy odnośnie startu wśród zawodników pełnosprawnych ustanowione przez IPF (International Powerlifting Federation) startując na ławce wąskiej. Obaj swój start mogą zaliczyć do bardzo udanych. Mariusz wygrał zdecydowanie swoja kategorię wagową 59 kg zaliczając wszystkie trzy podejścia i wygrywając z wynikiem 167,5 kg o 2,5 kg więcej od własnego rekordu Polski wśród zawodników pełnosprawnych. Z kolei Sławek zajął drugie miejsce zaliczając ciężar 132,5 kg. Jednak to nie koniec sukcesu zawodników, po podliczeniu wyników na najlepszego zawodnika w klasyfikacji open okazało się że zdecydowane zwycięstwo odniósł Mariusz Tomczyk uzyskując w punktacji Wilks’a 145,0885 pkt. drugie miejsce przypadło Sławkowi z 134,6995 pkt. Obaj byli mocno naciskani przez reprezentanta Teamu Wrocław Artura Kiczuka, który w kategorii wagowej powyżej 120 kg podniósł największy ciężar podczas tych zawodów 230 kg, a w trzecim miejscu podchodził do ciężaru 240 kg, jednak to podejście nie zostało mu zaliczone co w rezultacie 129,26 pkt dało Arturowi trzecie miejsce.

Zawody zostały przeprowadzone na wysokim poziomie organizacyjnym, przebiegały w miłej oraz integracyjnej i sportowej atmosferze. Warto w tym miejscu dodać, iż według uczestników należały do jednych z najlepiej zorganizowanych zawodów siłowych w Polsce. Podczas sportowej imprezy, swoją obecnością zaszczycili władze powiatu brzeskiego różnego szczebla, którzy byli obecni zarówno podczas otwarcia jak i zakończenia samych zawodów. W przerwach pomiędzy poszczególnymi kategoriami oglądaliśmy pokazy grupy tanecznej i walk bokserskich.

Zawodnicy zostali uhonorowani medalami, pucharami oraz licznymi nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów którym składamy gorące podziękowania w imieniu zawodników, trenerów, działaczy PZKFiTS i organizatora Dariusza Ilów – główny organizator.

Autorami zdjęć są: Mariusz Tomczyk i Grzegorz Leski


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia