Sport-ON.info w dniu społecznej super mocy

24 maja 2013
Autor:

pikt-wydarzeniaMasz ochotę przejechać się na wyczynowym tandemie sportowym, zagrać z niewidomym przeciwnikiem w zespołową grę showdown lub sprawdzić jak strzelają osoby niepełnosprawne z broni pneumatycznej? Przyjdź 26 maja na wrocławską pergolę na Dolnośląskie Targi Organizacji Non-Profit.

Na targi zaprasza w godzinach 13 – 17 Ogólnopolski Portal Sportu Osób Niepełnosprawnych Sport-ON.info, który będzie obecny jak rok temu, tym razem również w roli patrona medialnego. Dzięki wsparciu firmy Brubeck, będzie można wygrać atrakcyjne nagrody podczas organizowanego konkursu kolarskiego. W ramach akcji przewidujemy przeprowadzenie konkursów sprawdzających umiejętności strzeleckie, kolarstwa tandemowego i showdown’a oraz dla najmłodszych konkursu plastycznego.

Z pośród 100 organizacji, jakie zaprezentują swoją działalność, Sport-ON.info wspólnie z partnerami „Skorpion Polkowice” i wrocławskim Specjalnym Ośrodkiem dla Niewidomych i Niedowidzących „Sprint” wyszedł z inicjatywą stworzenia wyjątkowego stoiska wystawienniczego podczas ww. targów.

– Naszym zamysłem jest m.in. chęć propagowania dyscyplin paraolimpijskich i pokazania, że to nie jest rekreacja, ale ciężka praca, a sportowcy, którzy trenują te dyscypliny mają wiele osiągnięć rangi światowej – mówi Mariusz Mazur, koordynator stoiska, współpomysłodawca portalu Sport.ON.info.

Wyczynowe kolarstwo tandemowe: Rower dwuosobowy służący do weekendowej przejażdżki. Tak w dużym skrócie można by o nim powiedzieć, jednak w błędzie jest ten kto bardzo wymagający sport myli z rekreacją. Zawody rangi światowej oraz Paraolimpiada rozgrywane są w trzech odmianach: kolarstwo torowe, MTB oraz szosowe. W przypadku kolarstwa szosowego w 1988 roku na Paraolimpiadzie w Seulu po raz pierwszy rozegrano szosowe wyścigi tandemowe z udziałem osób niewidomych i słabo widzących, charakteryzujące się tym, że pilotem tandemu jest osoba całkowicie zdrowa. W Polsce mamy bardzo zdolnych i utalentowanych zawodników, Mistrzów Świata, Europy, a co najważniejsze również paraolimpijskich. A osiągnięcie sukcesów sportowych wymaga wielu wyrzeczeń oraz ciężkiej pracy. Podczas targów dyscyplinę prezentował będzie klub „Skorpion Polkowice” wspólnie ze złotym Paraolimpijczykiem Andrzejem Zającem.

Showdown: To stosunkowo młoda dyscyplina sportu, jednak polscy zawodnicy rozgrywają zawody rangi mistrzostw Europy czy nawet świata. Dla gry stworzono specjalne zasady, jednak są one bardzo proste: podstawą jest odbijanie udźwiękowionej piłeczki specjalnymi drewnianymi paletkami, aż do momentu gdy piłka wpadnie do siatki po stronie przeciwnika. Showdown został stworzony w 1960 roku przez Kanadyjczyka Joe Lewisa, początkowo jako forma luźnej rozrywki. Od roku 1992 showdown aspiruje do bycia dyscypliną paraolimpijską, a na Igrzyskach w Londynie w 2012 roku zostały rozegrane pierwsze jej turnieje. Na dobre jednak w programie igrzysk zagości w 2016 roku podczas Paraolimpiady w Rio de Janeiro. Na stoisku zaprezentują ją „CROSS” Wrocław wspólnie z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla niewidomych i niedowidzących z Wrocławia w którym działa prężnie rozwijający się klub „Sprint” Wrocław.

Strzelectwo: Od 1974 roku były organizowane dla niepełnosprawnych Mistrzostwa Polski w Strzelectwie Sportowym. Pierwsze imprezy aż do roku 1997 można uznać za masowe, w których startowało ok. 80 – 150 zawodników ze schorzeniami nie tylko narządu ruchu ale również schorzeniami wewnętrznymi. Dopiero od roku 1998 w Mistrzostwach Polski Niepełnosprawnych mogli startować wyłącznie zawodnicy ze schorzeniami narządu ruchu lub narządu wzroku. Od tego momentu w regulaminie rozgrywek ogólnopolskich zaczęły funkcjonować przepisy w oparciu o regulamin międzynarodowy strzelectwa niepełnosprawnych z uwzględnieniem schorzeń w podziale na grupy startowe (kategorie). Na Dolnym Śląsku obecnie jedynym klubem prowadzącym sekcję strzelecką niepełnosprawnych jest klub „Skorpion Polkowice”.

Więcej informacji na temat innych atrakcji na stronie organizatora www.halastulecia.pl.

Serdecznie zapraszamy 26 maja na Pergolę, obok Hali Stulecia od 13:00 do 17:00.

PARTNER STOISKA

WYSTAWCY

Autor: Filip Rodzik


Related Posts:
Tagi: , , ,

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia