Regaty w Varese – dobra forma naszej kadry

5 maja 2012
Autor:

pikt-wioslarstwoRegaty odbyły się w malowniczych Alpach Włoskich i trwały od 25 do 30 kwietnia. Nasza reprezentacja od 2007 roku startuje w nich rokrocznie. W zawodach wzięła udział cała światowa czołówka, wszyscy medaliści i finaliści Mistrzostw Świata 2010, 2011 (łącznie startowało 17 reprezentacji narodowych min. Australia, Brazylia, Anglia, Ukraina, Rosja, Kanada, Polska, Włochy, Francja, Chiny itd.). Zawody były rozgrywane w formule dwóch regat. Pierwsze regaty zakończyły się w sobotę, drugie w niedzielę.

Reprezentacja przygotowująca się do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie wystartowała w składzie:

ASW1x (jedynka kobiet niepełnosprawnych ruchowo)
– Martyna Snopek – KSI „START SZCZECIN”

TAmix2x (dwójka podwójna niepełnosprawnych ruchowo)
– Jolanta Pawlak – KSI „START SZCZECIN”
– Michał Gadowski – KSI „START SZCZECIN”

Obie osady po przepracowanym okresie jesienno – zimowym, wystartowały w pierwszym sprawdzianie formy na wodzie. Niestety warunki pogodowe w naszym kraju przed regatami w Varese nie pozwalały nam na realizacje wszystkich założonych celów na wodzie. Podczas regat nasze osady zaprezentowały się dobrze pokazując, iż pod względem wytrzymałościowo – siłowym są doskonale przygotowane do sezonu. Osada TAmix2x uzyskała czasy lepsze od swoich rekordów życiowych z 2011 roku (podczas Mistrzostw Świata 2011). Potwierdzając tym samym wysoki poziom wytrenowania uzyskując czasy 4:15, 4:21, 4:20. Osada ASW1x również zaprezentowała dobre przygotowanie fizyczne do sezonu, uzyskując czasy 6:38,6:33, 6:41. Wyniki uzyskane prze Martynę, nie są jej rekordami życiowymi, ale to dobra prognoza na cały sezon.

Nasze osady z racji niemożności odbycia zgrupowania zagranicznego we Francji w okresie kwietnia, trenowały na wodzie dwa tygodnie przed startem. W tym samym czasie wszystkie osady zagraniczne trenowały na wodzie od marca. Podczas zawodów różnice były widoczne w brakach technicznych i szybkościowych. Nasi wiosłowali tempem 34-36 gdy inne osady wiosłowały tempem 40-42. Mieliśmy zbyt mało czasu na treningi szybkościowe, techniczne na wodzie z racji złych warunków atmosferycznych w Polsce w okresie marzec – kwiecień. Braki te zostaną nadrobione, ale zawodnicy potrzebują około 4 tygodni treningów w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Obecnie w Polsce są one odpowiednie i nasi zawodnicy spokojnie mogą realizować założone cele do kolejnych regat. Czeka nas teraz ciężki okres treningowy przed głównym sprawdzianem naszych możliwości w regatach Pucharu Świata w Monachium które odbędą się już w czerwcu.

Wioślarki i wioślarze serdecznie dziękują Urzędowi Miasta Szczecina, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwu Powiatowemu w Policach, ZCH Police, Brenda, firmie Citroen Drewnikowski, za ogromne wsparcie, bez którego nie byłoby możliwe osiąganie tak doskonałych wyników sportowych.

Tomasz Kaźmierczak trener i koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych.


Autor: Tomasz Kaźmierczak

W latach 1994-2004 wyczynowy zawodnik klubu AZS Szczecin. 1999-2002 były reprezentant kadry narodowej i reprezentant Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 1999 r. Zdobywca 21 medali podczas Mistrzostw Polski. Od 2006 r. trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych, oraz trener KSI START Szczecin. W latach 2006-2012 jego podopieczni wywalczyli wiele medali Mistrzostw Świata, oraz Euro Open. Od kilku lat pracuje jako nauczyciel WF, oraz jako sędzia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.Obecnie jako trener drugiej klasy prowadził reprezentacje do Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012.Pozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia