Radość w polskiej ekipie. Polacy na podium Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie na poznańskiej Malcie

19 maja 2012
Autor:

pikt-kajakarstwo16 i 17 maja w Poznaniu na torze regatowym Malta odbyły się Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie organizowanie przez Polski Związek Kajakowy równolegle z Europejskimi Kwalifikacjami Olimpijskimi oraz Pucharem Świata w Sprincie Kajakowym.

Do Poznania przyjechało prawie 100 zawodników reprezentujących 31 państw z 6 kontynentów. Mistrzostwa dowiodły, że nowa dyscyplina sportu paraolimpijskiego rozwija się dynamicznie na całym świecie. Przybywa reprezentacji narodowych i rośnie poziom sportowy zawodników. Rozwój stymuluje m.in. decyzja podjęta w 2010 roku przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (odpowiednik MKOL) włączająca parakajakarstwo do programu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

W Mistrzostwach startowała pierwsza w historii oficjalna reprezentacja Polski parakajakarzy pod egidą PZKaj. Związek włączył dyscyplinę do swoich struktur w ubiegłym roku. Startowało sześciu zawodników. Trzech z nich stanęło na podium Jakub Tokarz (grupa startowa A – UKS Milenium Wrocław) zdobył medal srebrny w konkurencji K1 na 200m (kajak jednoosobowy) a brązowy w V1 na 200m (kanu ze stabilizatorem). Ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw w Seged – Mateusz Surwiło (Start Zielona Góra) wywalczył w Poznaniu srebro w K1 200m w niezwykle mocno obsadzonej grupie LTA. Powiodło się także Tomaszowi Moździerskiemu (Opolskie Towarzystwo Kajakowe) – po raz drugi został wicemistrzem świata w K1 200m w grupie TA.

W parakajakarstwie obowiązuje podział na grupy startowe wg. dysfunkcji, aby w dyscyplinie mogli współzawodniczyć niepełnosprawni o jednakowych lub zbliżonych możliwościach funkcjonalnych (LTA, TA i A). Taki podział na grupy jest szczególną cechą sportu paraolimpijskiego.

W finałach startował także Marcin Straburzyński (grupa LTA – Start Poznań), w V1 na 200m przypłynął na szóstej pozycji, Paulina Rutkowska (grupa LTA – Nowodworski OSiR) była siódma w K1 na 200m. Nie powiodło się Beacie Wachowiak-Zwara (grupa A – Start Poznań) – zaliczyła wywrotkę. Warunki były fatalne – wiał porywisty wiatr, jezioro Malta przypominało rwącą rzekę, ciężko było utrzymać tor jazdy. Pogoda pokonywała w dzień finałów nie tylko niepełnosprawnych. Także uczestnicy europejskich kwalifikacji olimpijskich mieli poważne problemy, w tym niestety większość Polaków.

Budowana od niedawna reprezentacja wystartuje jeszcze w tym roku w Mistrzostwach Europy i po raz pierwszy w historii w Mistrzostwach Polski (w sierpniu na Malcie).

Więcej na: www.kayakpl.com, www.pzkaj.pl, www.canoeicf.com

Pozostałe zdjęcia już wkrótce.


Autor: Romuald Schmidt

Pełnomocnik Polskiego Związku Kajakowego d.s. parakajakarstwa, Prezes Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START w Poznaniu.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia