Puchar Świata w Podnoszeniu Ciężarów (Wyciskaniu Leżąc) Osób Niepełnosprawnych – Kuala Lumpur/Malezja 24-28.02.2016 r.

7 marca 2016
Autor:

pikt-ciezaryPolska reprezentacja prosto z Dubaju udała się do Kuala Lumpur/Malezja, aby tam walczyć o dalsze nominacje do Igrzysk Paraolimpijskich. Przypomnę kiliku naszych zawodników w Dubaju nie ukończyło zawodów z powodu spalonych podejść i właśnie w Kuala Lumpur była okazja powalczyć o jak najlepsze wyniki dające możliwość wystartowania na Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro, które odbędą się już we wrześniu tego roku.

Justyna Kozdryk/Start Radom w silnie obsadzonej kategorii wagowej do 45 kg tym razem była czwarta z wynikiem 94 kg. Dwie próby naszej zawodniczki dające jej brązowy medal na ciężarze 96 kg były nie udane. Małgosia Hałas tym razem była piąta z rezultatem 100 kg. Trzecia próba zawodniczki Hałas Team Strzelin na ciężarze 104 kg była nie udana. Ziemba Marzena/Start Tarnów startująca w kategorii wagowej powyżej 86 kg walczyła na swoim poziomie i ukończyła zawody na drugim miejscu z rezultatem 132 kg zaliczonym w trzecim podejściu, mimo iż pierwsze podejście do 127 kg miała nie udane. W drugim nasz reprezentantka zaliczyła 130 kg. Tak więc zarówno Justyna, Małgosia i Marzena wywalczyły nominacji paraolimpijskiej do Rio de Janeiro i będą walczyły o medale olimpijskie. Gratulujemy naszym paniom. Bardzo udany start tym razem w Pucharze Świata w Kuala Lumpur miał Mariusz Tomczyk/Start Wrocław, który zdobył brązowy medal z wynikiem 172 kg w kategorii wagowej 59 kg. W tej kategorii wagowej swoich szans na Igrzyska szukał Grzegorz Lanzer , który zbijał wagę, aby zmieścić się w kategorii 59 kg. Niestety dwie próby na 170 kg i trzecia na 173 kg dająca mu trzecie miejsce były nie udane. Marek Trykacz/Start Zielona Góra bardzo dobrze radził sobie w kategorii wagowej 65 kg, gdzie wystartowało aż 18 sztangistów. Zielonogórzanin już w pierwszym podejściu zaliczył 172 kg. Dwie próby naszego reprezentanta na ciężarze 179 kg dające mu czwarte miejsce nie zostały zaliczone przez sędziów. W kategorii do 80 kg, gdzie wystartowało aż 19 zawodników wystąpiło dwóch reprezentantów naszego kraju Wawrzyniec Latus/Eurobeskidy Łodygowice i Piotr Szymeczek/Start Tarnów. Obaj zawodnicy zaliczyli jednakowy ciężar po 181 kg, ale zawodnikiem lżejszym był Piotr i zajął wysokie szóste miejsce a Wawrzyniec uplasował się na siódmym miejscu. Starty zawodniczek i zawodników w Dubaju i Malezji możliwe były dzięki projektowi ”Olimpijczyk” a sfinansowane był między innymi dzięki środkom Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych.

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.