Puchar Polski – XIII ŁUCZNICZKA 2012 rozstrzygnięty

4 maja 2012
Autor:

pikt-ciezaryW dniach 27 – 28 kwietnia 2012 roku w Bydgoszczy już po raz trzynasty odbył się Puchar Polski Niepełnosprawnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc „Łuczniczka 2012”. Zawody odbyły się na obiektach sportowych CWKS „Zawisza” w którym uczestniczyło 11 zawodniczek i 42 zawodników z 13 ekip z całej Polski reprezentujących Wrocław, Katowice, Łodygowice, Zieloną Górę, Grudziądz, Tarnów, Gdynię, Gdańsk, Ciechanów, Białystok, Gorzów Wielkopolski, Opave/Czechy a także reprezentanci gospodarza zawodów S.S. i R.O.N. „Triumf Start Bydgoszcz”.

Celem zawodów było wyłonienie indywidualnych Mistrzów Pucharu Polski wśród kobiet i mężczyzn w poszczególnych kategoriach wagowych oraz propagowanie sportu w środowisku osób niepełnosprawnych. Głównym organizatorem tak wspaniałych zawodów było Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Triumf Start Bydgoszcz” z prezesem Andrzejem Owczyńskim na czele.

Rywalizację na pomoście rozpoczęły kobiety, które wystartowały w kategorii open według formuły Haleczki. Rywalizacja o pierwsze miejsce była bardzo emocjonująca i przebiegała aż do ostatniego podejścia pomiędzy Marzeną Łazarz z Tarnowa, Kamilą Rusielewicz z Koszalina oraz Magdaleną Konior z Łodygowic, a także zawodniczką gospodarzy zawodów Pauliną Przywecką. Ostatecznie zwyciężyła niedawna zwyciężczyni zawodów w Kołobrzegu Kamila Rusielewicz, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując w trzecim podejściu 115 kg/99,53 pkt. Drugie miejsce dla robiącej coraz większe postępy zawodniczki Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice Magdaleny Konior, która także zaliczyła wszystkie trzy podejścia uzyskując ostatecznie 92 kg ustanawiając nowy rekord Polski seniorek w kategorii wagowej do 60 kg uzyskawszy 98,54 pkt. według punktacji Haleczki. W czwartej dodatkowej próbie zgłosiła na sztangę, aż 96 kg chcąc poprawić swój rekord o kolejne 4 kg, ale niestety próba była nieudana.

Marzena Łazarz, która zaliczyła w trzecim podejściu 101 kg/97,39 pkt., uplasowała się na trzecim miejscu. Natomiast Paulina Przywecka najmłodsza w tym gronie zajęła czwarte miejsce z rezultatem 86 kg/96,47 pkt. Tak więc rywalizacja wśród kobiet była bardzo zacięta o czym świadczy minimalna różnica punktowa pomiędzy zawodniczkami.

Rywalizację mężczyzn o najlepszego zawodnika w Pucharze Polski przebiegała w dziewięciu kategoriach wagowych. Z wyników zasługujących na wyróżnienie należy wymienić rezultat zwycięzcy najlżejszej kategorii wagowej do 48 kg zawodnika gospodarzy zawodów Rafała Rocha, który zaliczył 136 kg o 4 kg więcej, jak tydzień wcześniej na zawodach w Kołobrzegu.

Kategorię wagową do 52 kg wygrał zawodnik Startu Wrocław Sławomir Szymański z rezultatem 125 kg. Jest to wynik dużo odbiegający od najlepszego wyniku tego zawodnika. Drugie miejsce z rezultatem 97 kg dla reprezentanta Startu Katowice Piotra Piętosy, który wycisnął sztangę ważącą 98 kg.

Duże postępy robi zwycięzca kategorii wagowej do 60 kg Bartosz Kuriata, który wygrywa z przewagą aż 43 kg nad drugim zawodnikiem. Bartek zalicza 140 kg nie zaliczając trzeciego podejścia do 142 kg. Drugie miejsce dla juniora Michała Salomona 97 kg i trzecie, także dla juniora Tomasza Wolskiego 90 kg. Wszyscy zawodnicy reprezentowali Start Wrocław i uzyskali swoje najlepsze wyniki w drugim podejściu.

W kategorii do 67,5 kg spotkało się dwóch bardzo doświadczonych zawodników, medalistów ubiegłorocznych Mistrzostw Polski Marek Trykacz „Start Zielona Góra” i Grzegorz Lanzer „Start Koszalin”. Zwyciężył Grzegorz Lanzer 170 kg, z takim samym wynikiem jaki osiągnął w Kołobrzegu. Podejście trzecie zawodnika do sztangi ważącej 175 kg niestety nie zostało zaliczone przez sędziów. Natomiast Marek zaliczył wszystkie trzy podejścia i ostatecznie uzyskał 160 kg.

O zwycięstwo w kategorii 75 kg walczyli 57-letni weterani pomostów Zbigniew Micheń z Wrocławia oraz Piotr Wesołowski ze Startu Gdynia. Zbyszek zaliczył wszystkie trzy podejścia osiągając w pierwszej próbie 128 kg, następnie 132 kg i w ostatniej próbie 136 kg. Piotrek niestety zaliczył tylko pierwsze podejście na ciężarze 125 kg, a dwa następne do 130 i 135 kg miał nieudane. Trzecie miejsce z tym samym wynikiem 125 kg zajmuje 45-letni Piotr Musiał z Koszalina, będąc zawodnikiem cięższym od Piotra Wesołowskiego. Tak więc całe pudło zajęli zawodnicy starszego pokolenia.

Piotr Szymeczek reprezentant Startu Wrocław nie dał żadnych szans swoim rywalom zwyciężając w kategorii wagowej 82,5 kg z wynikiem 185 kg. Na wyróżnienie zasługuje także wynik drugiego zawodnika w tej kategorii wagowej juniora Dawida Hałata reprezentującego Eurobeskidy Łodygowice, który wycisnął sztangę ważącą 140 kg. Dawid został uznany najlepszym zawodnikiem wśród juniorów. Na trzecim miejscu zawodnik z Opavy, Petr Szalacsi z wynikiem 137 kg. W czwartej próbie zawodnik z Czech walcząc o drugie miejsce zadysponował na sztangę 142 kg, ale niestety próba była nieudana i musiał zadowolić się brązowym medalem.

Ryszard Rogala wielokrotny mistrz Polski i reprezentant kraju zwyciężył w kategorii wagowej do 90 kg. Zawodnik Startu Gorzów Wielkopolski zaliczył 195 kg w drugim podejściu. Srebro dla Mateusza Woroszyła z Białegostoku za wyciśnięcie ciężaru 185 kg i na najniższym stopniu podium Andrzej Owczarek z Wrocławia, który zaliczył 150 kg.

Kategoria 100 kg należała do reprezentanta Centrum Rehabilitacyjnego z Grudziądza Wojciecha Lewandowskiego, który wygrał z wynikiem 155 kg. O 10 kg mniej zaliczył Maciej Urbaniak Start Gdynia i trzecie dla reprezentanta Szansy Start Gdańsk Michała Bogdana, który zaliczył 125 kg.

Natomiast najcięższa kategorie wagową powyżej 100 kg wygrał Krystian Walczak Start Koszalin, który jako jedyny na tych zawodach osiągnął wynik powyżej 200 kg, zaliczając w drugim podejściu 215 kg. Trzecia próba na 221 kg była nieudana. Drugie miejsce ze stratą 78 kg dla Daniela Baczmańskiego – 137 kg i na trzecim miejscu reprezentant Triumfu Start Bydgoszcz Grzegorz Kowalski, który zaliczył 110 kg.

Zawody zostały bardzo dobrze przygotowane i sprawnie przeprowadzone przez organizatorów a zawodnicy zostali nagrodzeni okolicznościowymi medalami i nagrodami rzeczowymi. Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie tak wspaniałej imprezy.

Wyniki do pobrania poniżej.


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia