Program dotyczący osób ze spektrum autyzmu – uruchomiony po raz 1 w galerii handlowej

27 marca 2019
Autor:

pikt-infoPrzed nami kwiecień, miesiąc poświęcony autyzmowi – zaburzeniu neurorozwojowemu, z którym żyje około 1% populacji ludzkiej. W związku z tym chciałabym zainteresować Państwa następującym tematem: Centrum handlowego, w którym – jako pierwszym w Europie – powstał kompleksowy program skierowany do osób ze spektrum autyzmu. Program powstał przy wsparciu merytorycznego, od lat zajmującego się tematem autyzmu, partnera ROM-E Metis. Wspierają go także Kelly Hunter, Rock Daddy i organizacje opiniotwórcze.

W ubiegłym roku w Galerii Katowickiej powstał Pokój Wyciszenia –  pierwsza taka przestrzeń w galerii handlowej, w której osoby ze spektrum autyzmu mogą się wyciszyć i odpocząć od docierających zewsząd bodźców zewnętrznych. Od tego czasu podejmowany jest szereg działań, mających zorganizować w całym Centrum bezpieczną i komfortową przestrzeń dla osób o obniżonej sprawności funkcjonowania w społeczeństwie.  Pracownicy, ochrona oraz najemcy przeszli szkolenia z rozpoznawania oraz reagowania na nietypowe zachowania, planowane jest dwugodzinne wyciszenie muzyki w wybrany dzień (tzw. ciche godziny) a na specjalne życzenie w kilkudziesięciu sklepach przygaszane są światła i przyciszana muzyka.

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, to także czas, kiedy po raz pierwszy można będzie, zakładając gogle VR, doświadczyć, co czuje osoba objęta spektrum autyzmu. 9 kwietnia będzie premiera pierwszego takiego filmu VR, gdzie każdy – po założeniu gogli, będzie mógł samemu przeżyć wizytę w centrum handlowym z perspektywy osoby ze spektrum autyzmu. Dodatkowo:

2 kwietnia – można będzie zwiedzić Pokój Wyciszenia, dowiedzieć się, dlaczego jest urządzony w taki, a nie inny sposób, skąd wybrane w nim kolory etc. Fasada Galerii Katowickiej zostanie podświetlona na niebiesko, a do odbioru będą koszulki z hasłami związanymi z autyzmem oraz materiały informacyjne

– 6 kwietnia –  na Scenie w Galerii – spektakl pt. „Nieodkryty Świat” w reż. Macieja Cierzniaka (powstały w współpracy Teatru Rozrywki z ROM-E Metis w Katowicach). W przedstawieniu zostaną wykorzystane stroboskopy oraz dźwięki przestrzenne, ukazujące, z jakimi przeszkodami na co dzień mierzą się osoby autystyczne

W związku z tymi tematami zachęcam do umieszczenia w planowanych przez Państwa materiałach informacji o pionierskich działaniach Galerii Katowickiej oraz wzięcia udziału w wymienionych wyżej wydarzeniach. Czy jest szansa, by gościć Państwa na którymś z nich? – Pokój czy film VR to absolutnie pionierskie w skali Europy tematy, może więc warto rozważyć przygotowanie materiału na ten temat? Serdecznie zapraszamy do wizyty w Galerii Katowickiej, w każdej chwili możemy przesłać szersze materiały w każdym z tematów. W razie zainteresowania (na co gorąco liczymy) tematem zrozumienia autyzmu przez obiekt – wydawałoby się  – zupełnie nieprzyjazny autystykom – prosimy o kontakt. Oczywiście jest także możliwość spotkania i rozmowy z przedstawicielami partnera merytorycznego.

Kontakt: Agnieszka Dźwigoń, rzecznik prasowy Galerii Katowickiej, tel. 698 618 575, agad@openmedia.pl

Lub: Klaudyna Łagocka, tel.725 458 837, klaudyna@openmedia.pl

Autor: TomgrabalPozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia