Poznań Open 2017

24 lipca 2017
Autor:

pikt-boccia
W dniach od 6. do 9. Lipca byliśmy świadkami rozgrywających się w Poznaniu jednych z najważniejszych w tym roku europejskich zawodów w Bocci: BISFed 2017 Poznań Boccia Regional Open Championships.

Wpisały się one w funkcjonujący od niedawna w Światowej Federacji Sportowej Bocci system organizacji zawodów na całym świecie, który umożliwia zawodnikom na każdym kontynencie zdobywanie punktów w światowym rankingu, a co za tym idzie – kwalifikacji do startu na Paraolimpiadzie. Były to pierwsze tego rodzaju zawody w Polsce. Zakwalifikowanych zostało do nich ponad 70 zawodników z 13 krajów. Byli wśród nich reprezentanci Niemiec, Portugalii, Czech, Słowacji, Chorwacji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Izraela, Turcji, Wysp Owczych oraz oczywiście Polski. Wybór naszego kraju na gospodarza tak ważnych zawodów świadczy o wysokiej pozycji Polskiego Związku Bocci w światowych strukturach tej dyscypliny. Gościem turnieju był prezydent Światowej Federacji Sportowej Bocci (BISFed) David Hadfield, a także Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. Zawody zostały zorganizowane w nowoczesnym Centrum Sportowym Politechniki Poznańskiej. Sportowcy rywalizowali o miejsca medalowe w 7 konkurencjach grając indywidualnie w parach i drużynowo.

Turniej poprzedzony był szkoleniem dla polskiej kadry instruktorskiej Bocci poprowadzonym przez trenera selekcjonera hiszpańskiej reprezentacji narodowej , a także szkoleniem klasyfikatorów medycznych Bocci sankcjonowanym przez BISFed.

Dla polskiej reprezentacji były to niewątpliwie udane zawody. Nasi zawodnicy, należący wciąż do jednej z mniej doświadczonych reprezentacji, zdobyli po raz pierwszy aż trzy medale na międzynarodowych zawodach. Jako jedyny na najwyższym stopniu podium stanął, razem ze swoim asystentem, zawodnik „Startu” Bielsko Biała Damian Iskrzycki wygrywając konkurencję BC3, a więc tzw. „rynniarzy”. W walce o złoto pokonał kilku znacznie wyżej sklasyfikowanych zawodników. To prestiżowe zwycięstwo znacząco wywinduje naszego reprezentanta w światowym rankingu i być może zwiększy szanse jego kwalifikację na paraolimpiadę w Tokio. Bardzo na to liczymy! Następne laury Polacy zdobywali już zespołowo. I tak Para BC3 z Damianem Iskrzyckim i Bartkiem Nowosadowskim oraz Edytą Owczarz jako zawodnikiem rezerwowym zajęła 2. miejsce plasując się tuż za światową potęgą w bocci jaką jest Portugalia. Również bardzo dobre 2. miejsce zajęła nasza „mieszana” drużyna BC1/BC2 a więc już zawodnicy rzucający piłki bez używania dodatkowego sprzętu. W jej skład weszli zawodnicy „Startu” Poznań: Kinga Koza, Marta Wesołek oraz Mateusz Urbański i Patryk Barszczyk z „Pamary” Lublin. W tej kategorii, tak jak w wielu innych, niepokonanymi okazali się także Portugalczycy. O udanych występach indywidualnych może mówić na pewno Kinga Koza, która w zawodach takiej rangi zajęła swoje dotychczas najwyższe, 4. miejsce. Również wysokie, 6. miejsce w klasie BC4 zajął zawodnik „Startu” Kielce Andrzej Janowski. Siódma w klasie BC2 była Marika Furtak z „Zielonych” Zielona Góra. Tuż za nią reprezentacyjni koledzy: Mateusz Urbański i Patryk Barszczyk. Cenne punkty rankingowe zdobyli także indywidualnie Bartek Nowosadowski – „AKSON” Zamość, z 9. lokatą w klasie BC3 oraz Edyta Owczarz „Start” Poznań, która zakończyła trudną rywalizację BC3 na 17. miejscu.
Poznańskie zawody pokazały niewątpliwie jak duży jest potencjał polskiej kadry narodowej bocci. Nasi zawodnicy nawiązują coraz bardziej wyrównaną rywalizację z najsilniejszymi zespołami na świecie, co jeszcze niedawno wydawało się mało realne. Duże nadzieje budzi gra Damiana Iskrzyckiego. Europejskie zawody jeszcze raz pokazały także wielkie możliwości organizacyjne Polskiego Związku Bocci współpracującego z poznańskim Stowarzyszeniem Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start”, dysponującymi dużym doświadczeniem ale i godnym podziwu zapleczem oddanych wolontariuszy . Obie organizacje zorganizowały po raz kolejny duże zawody na najwyższym poziomie. Istotną była tutaj ścisła współpraca ze Światową Federacją Bocci, która w każdych zawodach takiej rangi czuwa nad ścisłym przestrzeganiem obowiązujących przepisów sportowych i ma znaczący wpływ na ich przebieg.

Najbliższa przyszłość polskiej reprezentacji Bocci to starty w ważnych światowych zawodach World Boccia Open na początku sierpnia w Sewilli. Kolejną próbą sił będą Mistrzostwa Europy, które odbędą się pod koniec października w portugalskim Pavoa de Varzim. Od funduszy jakie pozostaną w dyspozycji Polskiego Związku Bocci zależeć będzie jesienny start Polaków na zawodach Asia World Open w Bangkoku.
Niemal równolegle do startów na arenach międzynarodowych odbywać się będzie systematyczna rywalizacja w Polskiej Lidze Bocci- na kolejnych eliminacjach do mistrzostw Polski. Na wrzesień zaplanowane są zawody eliminacyjne w Zamościu. Podsumowaniem całego sezonu i zmagań na rodzimym podwórku będzie grudniowy Finał Mistrzostw Polski w Głogowie. Naszym reprezentantom i wszystkim zawodnikom Bocci gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych. Czytelników „Kotwicy” zachęcamy do kibicowania i interesowania się tym niezwykłym sportem m.in. przez strony internetowe: www.polskaboccia.pl i www.bisfed.com

Autor:
Andrzej Maciejewski

Autor zdjęć:
Andrzej Maciejewski

Autor: Przedruk


Related Posts:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia