Po wakacjach w „PSOUU Elbląg” ruszają nowe dyscypliny sportowe

26 sierpnia 2011
Autor:

pikt-wydarzeniaPo wakacjach, osoby z niepełnosprawnością intelektualną w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Elblągu będą mogły popróbować swoich sił grając w piłkę nożną oraz tenisa stołowego.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną w PSOUU Koło w Elblągu pływają, uprawiają kajakarstwo, szermierkę, bieganie, judo oraz survival. Uprawiają wiele dyscyplin sportowych dostępnych osobom sprawnym. Jest to nie tylko atrakcyjna forma aktywności i realizowania się w życiu, ale przede wszystkim rehabilitacja. Zdaniem dwóch autorytetów rehabilitacji ruchowej – prof. W. Degi i prof. M. Weissa „W utrzymaniu sprawności osiągniętej w czasie leczenia rehabilitacyjnego zamkniętego, sport jest najlepszym środkiem”.

Od września 2011r. biorąc pod uwagę potrzeby i zainteresowania podopiecznych w placówce PSOUU – Dziennym Centrum Aktywności ruszają nowe dyscypliny sportowe: tenis stołowy oraz piłka nożna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Tenis stołowy pojawił się po raz pierwszy na Paraolimpiadzie w Rzymie w 1960 roku. Uprawiają go osoby ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności, oprócz osób niewidzących.

Piłka nożna jest oficjalną dyscypliną Olimpiad Specjalnych Polska. Osoba niepełnosprawna często z dysfunkcjami fizycznymi poprzez udział w zajęciach sportowych staje się bardziej samodzielna, zauważa, że pomimo swojej niepełnosprawności jest w stanie być niezależna. Tenis czy piłka nożna pozwala na wzmocnienie siły mięśni, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz ogólnej sprawności ruchowej. Dzięki treningom poprawia się sprawność w poruszaniu osób
niepełnosprawnych fizycznie, refleks, zwinność. Sport wymaga od zawodników zaangażowania, wykazania się przez graczy aktywną i samodzielną pracą, co wpływa na rehabilitację społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie.

W realizacji zadania pomoże MOSIR udostępniając salę na zajęcia tenisa stołowego. Klub tenisa liczyć będzie maksymalnie 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast drużyna piłki nożnej 7 osób (2 rezerwowych, 4 zawodników w polu oraz 1 bramkarz). W zależności od zainteresowania drużyna może zwiększyć liczbę uczestników w kolejnych latach działania klubu. Oba kluby będą brały udział w lokalnych i regionalnych zawodach sportowych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Już dziś zapraszamy chętne dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną do zapisów na zajęcia w PSOUU Koło w Elblągu przy ul. Szarych Szeregów 32.

Zajęcia dofinansowane są ze środków PFRON w ramach projektu „Przez trudy do gwiazd”.
Rehabilitacja ruchowa osób z niepełnosprawnością intelektualną w placówkach PSOUU Koło w Elblągu.

Autor: Mariusz Mazur

Mariusz Mazur


Related Posts:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia