Paraolimpijski sukces

14 września 2012
Autor:

pikt-infoNa rozegranej XIV Paraolimpiadzie w Londynie polscy reprezentanci zdobyli 36 medali: 14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych. Nasza ekipa do stolicy Anglii pojechała w sile 101 zawodników, którzy rywalizowali w 11 dyscyplinach. Na słowa uznania zasługują wszyscy Polacy startujący na arenach olimpijskich.

W pierwszym rzędzie należy wymienić lekkoatletów, którzy zdobyli najwięcej medali dla Polski bo aż 18! Przygotowanie do najważniejszych zawodów było perfekcyjne w ich przypadku. Nie tylko pierwsze miejsca zdobywane, ale również rekordy świata wzruszyło nie jednego kibica do łez. W grupie F46 takim wyczynem popisała się dwójka Startu Gorzów Katarzyna Piekart w rzucie oszczepem 41.15 i Maciej Lepiato w skoku wzwyż 2.12 m. Rekord globu w wyścigu na 200 m pobił także startujący w grupie T12 Mateusz Michalski. Zawodnik z Gorzowa wcześniej wywalczył srebro na dystansie o połowę krótszym. cztery razy podczas swojego konkursu czerwoną linię oznaczającą najlepszy wynik na świecie przekraczała Karolina Kucharczyk z gr. F20. Od dzisiaj wynosi on równe 6 metrów.

Złote medale zdobywali także nasi tenisiści stołowi. Po raz kolejny klasą dla siebie była Natalia Partyka. Zawodniczka Szansy Startu Gdańsk już po raz trzeci na Paraolimpiadzie wywalczyła złoto w grze pojedynczej tracąc jedyne dwa sety w tym turnieju dopiero w finale. Do swojego osiągnięcia w singlu dołożyła też brąz wraz z koleżankami w rywalizacji drużynowej. Złoto w pięknym stylu zdobył również dwudziestojednoletni Patryk Chojnowski oraz debel Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki ze Startu Zielona Góra. Dwa złote krążki w kolarstwie zdobył były żużlowiec Rafał Wilk. W tej dyscyplinie zdobyliśmy jeszcze 4 srebra. Trzykrotnie uczyniła to Anna Harkowska oraz wraz ze swoim pilotem pięćdziesięciojedno letni Krzysztof Kosikowski. Jak mówi sam zawodnik w Rio zamierza powalczyć o złoto bo chce dotrzymać obietnicy danej żonie oraz trójce swoim dzieciom. Trzeci raz na Igrzyskach Paraolimpijskich mazurka zagrano pływaczce Joannie Mendak. Zawodniczka Startu Białystok na dystansie 100 m stylem motylkowym od 8 lat nie ma sobie równych. W Londynie także pokazała sportową klasę sięgając po kolejny krążek olimpijski.

Dorobek 36 medali pozwolił Polsce uplasować się na 9 miejscu w klasyfikacji medalowej w gronie 75 krajów, których reprezentanci stawali na podium. Najwięcej bo aż 231 krążków, w tym 95 złotych zdobyli Chińczycy. Wyprzedzili oni Rosjan oraz liczną reprezentacje gospodarzy.

Obecnie o medale na Paraolimpiadzie jest coraz trudniej gdyż wraz ze wzrostem uczestników łączonych jest wiele grup niepełnosprawności. Już od igrzysk w Pekinie jeden komplet medali przeznaczony był dla kilku kategorii. Podczas wcześniejszych Paraolimpiad medale rozdawano w każdych kategoriach więc było łatwiej o olimpijski krążek. Dzisiaj w świecie współczesnym uprawianie sportu przez osobę niepełnosprawną nie kojarzy się już tylko z rekreacją, ale także z ciężką, katorżniczą pracą dążącą do bycia najlepszym. Niestety władze naszego kraju nie chcą honorować sportowców niepełnosprawnych na równi z pełnosprawnymi, a przecież na olimpiadzie Polacy zdobyli ledwo co 10 krążków dostając za to dużo większe gratyfikacje pieniężne nie mówiąc o innych laurach i zaszczytach. Na koniec pozostaje pytanie – z czym my jesteśmy gorsi?