Paralekkoatletyczne MŚ w Dubaju: Sukces nie jedno ma imię

20 listopada 2019
Autor:

pikt-atletykaW zakończonych ostatnio paralekkoatletycznych mistrzostwach świata w Dubaju, Polacy zdobyli 15 medali, ustanawiając 4 rekordy świata.  Ponadto wywalczyli 20 miejsc startowych dla kraju na igrzyska paraolimpijskie do Tokio. Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło polską reprezentację w przygotowaniach do najważniejszego wydarzenia tego sezonu, a koncern naftowy PKN Orlen przekazał medalistom okolicznościowe bony paliwowe. Na wyniki biało-czerwonych duży wpływ miał cały sztab ludzi, od trenerów poczynając, na fizjoterapeutach i psychologach kończąc.

Mistrzostwa świata na rok przed igrzyskami są niewątpliwie trudniejsze niż te rok po imprezie czterolecia. Do czempionatu globu przystępowaliśmy jako zwycięzca klasyfikacji medalowej mistrzostw Europy w Berlinie (2018). Przed dwoma laty z Londynu wracaliśmy z 28 medalami, teraz z niemal 50% mniejszym dorobkiem. Czy to oznacza, że jesteśmy słabsi? Nic bardziej mylnego, po prostu świat zrobił niewyobrażalny krok na przód, a my notowaliśmy w Dubaju kilkanaście pozycji tuż za podium, które okazały się równie cenne, bo gwarantowały uzyskanie przepustki na igrzyska do Tokio.

Po dwa medale zdobyły Lucyna Kornobys (Start Wrocław) i Faustyna Kotłowska (Start Gorzów Wielkopolski). Za zawodnikami stoi cały sztab ludzi, którzy często mają niemały wkład w końcowy sukces sportowca. Lucyna Kornobys osiągnęła dwa medale w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem, dzięki indywidualnemu prowadzeniu przez trenera od przygotowania fizycznego Michała Mossonia. Wpływ na jej wynik miał też psycholog Bartłomiej Ostasz. Jak podkreślała w Dubaju rekordzistka świata w pchnięciu kulą, to właśnie głowa wolna od stresu wpływa w 60% na powodzenie w rywalizacji.

Faustyna Kotłowska (Start Gorzów Wlkp.), przygotowywana indywidualnie przez trenera Zbigniewa Lewkowicza, również trenera głównego kadry narodowej, była debiutantką w polskim zespole na mistrzostwach świata. I można powiedzieć kolokwialnie „nie zapłaciła frycowego za udział”. Zaskoczyła w pchnięciu kulą (F64), gdzie została wicemistrzynią świata, bijąc rekord Europy. A pierwszy medal w Dubaju zdobyła w rzucie dyskiem. Przed dwoma laty w podobnym położeniu był Krzysztof Ciuksza (Start Gorzów Wielkopolski), który również przebojem wszedł do reprezentacji.

Medale dla Polski zdobyli w Dubaju zawodnicy z siedmiu klubów. Najwięcej medali, bo po cztery, osiągnęli lekkoatleci Startu Wrocław (Lucyna Kornobys, Marta Piotrowska, Piotr Kosewicz) oraz Startu Gorzów Wielkopolski (Faustyna Kotłowska, Lech Stoltman, Renata Śliwińska). Natomiast po dwa miejsca na podium przypadły w udziale sportowcom Startu Koszalin (Robert Jachimowicz, Maciej Sochal) oraz Startu Radom (Jagoda Kibil i duet Aleksander Kossakowski i Krzysztof Wasilewski). Na sukces zawodników ostatniego klubu wpływ miał Jacek Szczygieł. Po jednym medalu zdobyli przedstawiciele klubów MGOKSiR Korfantów (Barbara Bieganowska), Kadet Rawicz (Karolina Kucharczyk) i Olimpijczyk Skorzewo (Daniel Pek). Ostatnia trójka zawodników należy do organizacji „Sprawni Razem”, zrzeszająca zawodników z niepełnosprawnością intelektualną.

Po powrocie zawodników do kraju, odbyła się uroczysta konferencja prasowa na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którą przybyli przedstawiciele mediów i kibice.

Następną dużą imprezą paralekkoatletyczną są mistrzostwa Europy w Bydgoszczy, odbędą się w czerwcu 2020 roku, na 3 miesiące przed startem igrzysk paraolimpijskich.

Wszystkie informacje na temat zakończonych mistrzostw świata w parelekkoatletyce dostępne są https://paralympic.org.pl/dubaj-2019-paralekkoatletyczne-mistrzostwa-swiata/