Ostra rywalizacja na Żywiecczyźnie

6 kwietnia 2013
Autor:

pikt-ciezaryJuż po raz dziesiąty w dniach 22-23 marca w Żywcu spotkali się na zawodach integracyjnych najlepsi zawodnicy w wyciskaniu sztangi leżąc, wśród których zobaczyliśmy naszych paraolimpijczyków między innymi Marzenę Łazarz z Tarnowa, Mariusza Tomczyka z Wrocławia, Piotra Szymeczka z Tarnowa, a także zawodnika gospodarzy Wawrzyńca Latusa.

Wszyscy sportowcy już w piątek zjawili się w Żywcu, gdzie w Internacie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyło się oficjalne ważenie zawodników a zaraz po nim, nastąpiła odprawa techniczna podczas której podzielono zawodników na poszczególne kategorie wagowe i grupy startowe. W wieczornej kolacji uczestniczyli między innymi Dyrektor Wydziału Sportu Starostwa Powiatowego w Żywcu – Mirosław Dziergas oraz Dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu, dr Bogusław Wyleciał i Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy – Stanisław Handerek, bez którego nie byłoby tak wspaniałych zawodów.

Zmagania siłaczy odbyły się w Hali Sportowej Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu. O godzinie 10.00 uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Żywca, Antoni Szlagor i Prezes Stowarzyszenia Stanisław Handerek, a piętnaście minut później rozpoczęły się zmagania siłaczy. Zawody odbyły się według przepisów IPC w kategorii open kobiet, w której wystartowało 11 zawodniczek, a o zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów według formuły Haleczki, gdzie zaliczony ciężar jest mnożony przez współczynnik wagowy zawodniczki, odpowiadający jej wadze ciała. Mężczyźni rywalizowali w nowych kategoriach wagowych obowiązujących od tego roku. Rywalizacja odbyła się w sześciu kategoriach wagowych 59 kg, 72 kg, 88 kg, 97 kg, 107 kg oraz powyżej 107 kg, gdzie o zwycięstwie decydował wynik w kilogramach. Wyniki z zawodów były zaliczane do rankingu i dzięki obecności sędziów IPC uzyskane najlepsze rezultaty zaliczono do nowych rekordów Polski. Ostatecznie do rywalizacji dopuszczono 60 zawodników w tym 39 niepełnosprawnych i 21 pełnosprawnych. Wśród niepełnosprawnych zawodników była liczna reprezentacja Mołdawii. Patronat Honorowy nad przebiegiem zawodów objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie. Zwycięstwo po wspaniałej walce przypadło kilkukrotnej mistrzyni i rekordzistce Polski Kamili Rusielewicz, reprezentującej Start Koszalin. Kamila zaliczyła wszystkie trzy podejścia zaczynając od 100 kg w pierwszym podejściu, w drugim 105 kg i w trzecim podejściu 110 kg, co w przeliczeniu na punkty Haleczki dało zawodniczce 91,19 pkt. Drugie miejsce dla reprezentantki Mołdawii Larisy Marinenkovej za zaliczony ciężar 100 kg/89,92 pkt. Na trzecim miejscu podopieczna trenera Stanisława Mirochy, reprezentująca Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy Magdalena Konior, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski z wynikiem 89 kg/89,2 pkt. Trzecie podejście zawodniczki gospodarza do 90 kg dające jej drugie miejsce niestety nie zostało zaliczone przez sędziów. Wśród zawodniczek pełnosprawnych najsilniejszą okazała się Agnieszka Tuczykont, która wycisnęła 80 kg.

Wśród mężczyzn najlżejszą kategorię wagową do 59 kg, wśród zawodników niepełnosprawnych wygrał Sławomir Szymański. Zawodnik Startu Wrocław podniósł sztangę ważącą 125 kg. Drugie miejsce dla reprezentanta Startu Katowice Piotrka Piętosy, podopiecznego Andrzeja Karbowskiego, który dopiero w trzecim podejściu zaliczył 100 kg. Na trzecim miejscu junior Rafał Witt, także z Katowic, który zaliczył wszystkie trzy podejścia i uzyskał ostatecznie 86 kg. Wśród zawodników pełnosprawnych najlepszym został Mateusz Dziarski z Chwałowic, który zaliczył 105 kg.

Bardzo zacięta rywalizacja przebiegała w kategorii wagowej do 72 kg. O zwycięstwo zacięty bój, aż do ostatniego podejścia stoczyli Grzegorz Lanzer z Koszalina i Mariusz Tomczyk z Wrocławia. Grzegorz będąc zawodnikiem cięższym musiał podnosić więcej kilogramów od Mariusza. Grzegorz zaliczył w drugim podejściu 165 kg przy wadze ciała 65 kg, nie zaliczając 170 kg w trzecim podejściu. Bardzo dzielnie walczył Mariusz, który w trzecim podejściu próbował wycisnąć sztangę ważącą 165 kg, dającą mu zwycięstwo, ale niestety sztanga w tym dniu okazało się trochę za ciężka dla naszego paraolimpijczyka. Ostatecznie Mariusz uzyskał 157 kg przy wadze ciała 59,5 kg. Trzecie miejsce dla weterana pomostu 46 letniego Krzysztofa Wodeckiego z Koszalina, który podniósł sztangę o wadze 150 kg. Michał Krętosz z Orzesza okazał się najlepszym zawodnikiem pełnosprawnym zwyciężając z wynikiem 135 kg.

Najwięcej emocji dostarczyli nam zawodnicy startujący w kategorii wagowej do 88 kg, w której to zacięty pojedynek, aż do ostatniego podejścia stoczyli dwaj paraolimpijczycy, zawodnik gospodarzy Wawrzyniec Latus oraz Piotr Szymeczek z Tarnowa. Niespodziewanie do rywalizacji włączył się reprezentant Mołdawii Stefan Rosca, który był najlżejszy z całej trójki. Podczas ważenia wszyscy trzej podali swoje pierwsze podejścia do jednakowego ciężaru 180 kg, co już wróżyło wiele emocji. Swoje pierwsze podejścia do ciężaru 180 kg wszyscy zawodnicy zaliczyli jednogłośnie. W drugim Wawrzyniec zalicza 184 kg, Piotrek 185, a zawodnik Mołdawii aż 190 kg odskakując od naszych zawodników. Wszystko rozstrzygnąć miały trzecie podejścia. Najpierw zawodnik Eurobeskidy Łodygowice, Wawrzyniec Latus dość spokojnie zalicza 191 kg i wysuwa się na prowadzenie. Piotr będąc zawodnikiem cięższym, aby pokonać zawodnika gospodarzy musiał zadysponować na sztangę 192 kg, ale niestety sztanga tego dnia okazała się dla Piotrka za ciężka i musiał zadowolić się trzecim miejscem. Aby zwyciężyć Stefanowi Rosca, który był najlżejszym zawodnikiem wystarczyło podnieść 191 kg, ale Rosca tego dnia był w znakomitej formie i zgłosił 195 kg. Zaliczył ten ciężar bez większych problemów zostając tym samym czempionem kategorii wagowej 88 kg. To nie koniec emocji. W czwartej dodatkowej próbie nieliczonej do końcowej klasyfikacji, zawodnik Rosca podniósł aż 200 kg przy wadze ciała 76,6kg. Obserwując tego Stefana musimy przyznać, że zrobił ogromne postępy w ciągu ostatniego roku. Marcin Krętosz z Orzesza został zwycięzcą wśród zawodników pełnosprawnych z wynikiem 120 kg.

Kategorie 97 kg wygrał Dariusz Wandzel Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z wynikiem 160 kg, a wśród pełnosprawnych Stanisław Mentel z rezultatem 171 kg.

W kategorii 107 kg nie mieliśmy zawodników niepełnosprawnych, a wśród pełnosprawnych zacięty bój o pierwsze miejsce stoczyli Przemysław Kluk z Wrocławia oraz Adam Kozłowski z Rybnika. Ostatecznie zwyciężył Przemek z wynikiem 195 kg, jego rywal uzyskał 192 kg.

Najcięższą kategorię wagową powyżej 107 kg wygrał zawodnik z Łodygowic Dariusz Zarazik z rezultatem 125 kg. Wśród zawodników pełnosprawnych Serhij Bekerski zawodnik z Ukrainy, od niedawna obywatel Polski, który w trzeciej próbie podniósł największy ciężar podczas tych zawodów 201 kg.

Podsumowując start zawodników, w tym kadrowiczów należy wspomnieć, iż osiągnęli wyniki na dobrym poziomie, co jest pozytywnym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, zaplanowanymi na 22-28.05.2013 r. w Alexin/Rosja. Mamy nadzieję, że reprezentanci Polski z tych mistrzostw wrócą z medalami.

W tym roku pula nagród finansowych jak i rzeczowych dla zawodników była wysoka. Nagrody i wyróżnienia na zakończenie zawodów, gdzie na jednym pomoście mogli rywalizować pomiędzy sobą zawodnicy niepełnosprawni z zawodnikami pełnosprawnym, wręczali m.in. przedstawiciel Europoseł Małgorzaty Handzlik, która ufundowała pięć gadżetów z Europarlamentu, przedstawiciel Poseł na Sejm RP – Mirosławy Nykiel, która ufundowała dwie nagrody pieniężne, przedstawiciel Poseł Małgorzata Pępek, która ufundowała puchar. Także Burmistrz Miasta Żywca Antoni Szlagor, ufundował okazały Puchar. Na zakończeniu zawodów nie zabrakło Posła na Sejm RP Stanisława Szweda, który podziękował wszystkim zawodnikom za sportową rywalizację i zaprosił na Żywiecczyznę za rok. Pan Poseł ufundował puchar oraz trzy nagrody pieniężne dla startujących.

Zorganizowanie tej imprezy byłoby niemożliwe bez wsparcia wspaniałych sponsorów, którzy już od kilku lat pomagają w organizacji zawodów i nagradzają nagrodami zawodników za ich wolę walki. Organizację zawodów wsparli: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Handerek, Mixpol, Śrubena Unia, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, Aqua Bielsko – Biała, Elmontaż Sp. z o.o., Ekolplus, MPWiK Żywiec Sp. z o.o., Kotelnica Białczańska. Rywalizacje zawodników udokumentowała firma Studio Video – Dominik Grzegorzek, Studio Foto-Mentel. Patronat medialny nad zawodami objęła redakcja: TVS, Kronika Beskidzka, Radio Bielsko, Dziennik Zachodni, zywiec.naszemiast.pl, www.zywiecinfo.pl.


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia