Ostatnie starcie przed Londynem

3 lipca 2012
Autor:

pikt-wioslarstwoRegaty Pucharu Świata w Monachium były ostatnim sprawdzianem naszej reprezentacji przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Londynie. W zawodach wystartowały wszystkie osady które będą liczyły się w walce o medale w Igrzyskach ( brakowało tylko reprezentacji Chin).

Reprezentacja Paraolimpijska przygotowująca się do Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie wystartowała w składzie: ASW1x Martyna Snopek KSI START SZCZECIN, TAmix2x Jolanta Pawlak i Michał Gadowski KSI START SZCZECIN.

Nasi zawodnicy podczas tych regat testowali nowe łodzie które otrzymali na Igrzyska Paraolimpijskie. Łodzie okazały się strzałem w dziesiątkę, są pod każdym względem lepsze od poprzednich, ale nie tylko my kupiliśmy nowy sprzęt. Wszystkie państwa które były w Monachium również startowały na nowych łodziach, więc sprzętowo jesteśmy na tym samym poziomie sportowym. Osada TAmix2x Jolanta Pawlak i Michał Gadowski zajęli ostatecznie 6 pozycję w finale. Nasza osada podczas wyścigu finałowego była na 5 pozycji, lecz błąd techniczny na 5 metrów przed metą pozbawił naszą osadę 5 lokaty. Najlepszy bieg naszej osady był podczas walki o awans do finału, zajęliśmy tu 3 lokatę przegrywając 4 sekundy z Włochami ( osada Włoch od 2006 roku zajmuje rokrocznie 4-5 lokatę na Mistrzostwach Świata). Ostatnio podczas regat w Varese kwiecień 2012 przegraliśmy z Włochami 11 sekund.

Osada ASW1x Martyna Snopek zajęła ostatecznie 7 miejsce. Martyna jest zawodniczką która bardzo dobrze wiosłuje technicznie. 7 miejsce na regatach nie jest złym miejscem, ale wiemy że Martyna na tych regatach przegrała z pogodą. Podczas tych regat temperatura wynosiła 36-37 stopni i było bezwietrznie. Organizm Martyny nie wytwarza potu, nie ma termoregulacji organizmu. Podczas takiej pogody Martynie brakuje tlenu, a jej ciało po prostu płynie. Tylko dzięki determinacji i woli walki Martyna ukończyła zawody. Nie miała możliwości pokazania swojej mocy na jedynce. Mam nadzieje że podczas Igrzysk w Londynie temperatury powietrza będą normalne i wówczas zobaczymy Martynę w innym stylu.

Podczas regat w obu osadach testowaliśmy nowe ustawienia sprzętowe i wiemy już które są dla nich najbardziej skuteczne. Reasumując nasze osady wypadły dobrze, wiemy że będzie bardzo ciężko w walce o awans do finału na Igrzyskach Paraolimpijskich, ponieważ cały świat nie śpi tylko osiąga coraz lepsze wyniki sportowe.

Wioślarki i wioślarze serdecznie dziękują Urzędowi Miasta Szczecina, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego, Starostwu Powiatowemu w Policach, ZCH Police, Brenda, Citroen Drewnikowski, za ogromne wsparcie, bez którego nie byłoby możliwe osiąganie tak doskonałych wyników sportowych.


Autor: Tomasz Kaźmierczak

W latach 1994-2004 wyczynowy zawodnik klubu AZS Szczecin. 1999-2002 były reprezentant kadry narodowej i reprezentant Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 1999 r. Zdobywca 21 medali podczas Mistrzostw Polski. Od 2006 r. trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych, oraz trener KSI START Szczecin. W latach 2006-2012 jego podopieczni wywalczyli wiele medali Mistrzostw Świata, oraz Euro Open. Od kilku lat pracuje jako nauczyciel WF, oraz jako sędzia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.Obecnie jako trener drugiej klasy prowadził reprezentacje do Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012.


Tagi:

Pozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia