Odzież termoaktywna – w zgodzie z naturalnymi potrzebami ciała

27 czerwca 2013
Autor:

pikt-infoKażdy, kto choć raz intensywnie chodził po górach, biegał lub jeździł na rowerze w bawełnianym T-shircie, zna ten nieprzyjemny moment, kiedy przewiewna początkowo koszulka zaczyna w końcu przypominać ciężką, mokrą powłokę lepiącą się do ciała. Na szczęście dziś można sobie łatwo poradzić z tym problemem, wybierając zamiast bawełny nowoczesną odzież termoaktywną.

Człowiek, aby prawidłowo funkcjonować, jest zmuszony utrzymywać stałą ciepłotę ciała. W tym celu musi dostarczyć organizmowi „paliwa”, tj. jedzenia, niezbędnego do wytworzenia energii. Kiedy ciepła wytworzy się za dużo, trzeba oddać je na zewnątrz poprzez pot. Oba te procesy – jedzenie i pocenie się – są w pełni naturalne i niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu. Z tego powodu, pocenia się – choć bywa kłopotliwe – nie wolno blokować. Można za to racjonalnie nim gospodarować. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi odzież termoaktywna.

Jedną z firm jakie wytwarzają odzież termoaktywną jest firma Brubeck. Odzież marki Brubeck jest wytwarzana z dwuwarstwowej dzianiny, która składa się z mikrowłókien działających na zasadzie kapilarów. Właśnie dwuwarstwowość materiału jest kluczem do zrozumienia jego niezwykłych właściwości. Tysiące włókienek warstwy wewnętrznej odprowadza pot z powierzchni skóry i przekazuje go do warstwy zewnętrznej. Warstwa zewnętrzna zasysa wilgoć i rozprowadza ją po swojej powierzchni, co pozwala na szybkie schnięcie. Zarazem warstwa zewnętrzna zapewnia skuteczną termoizolację. Bezpośrednio przy skórze pozostaje bowiem warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, zapewniająca komfort cieplny.

Właściwości odzieży termoaktywnej mają zastosowanie przez cały rok, pozwalają na skuteczną ochronę zarówno przed przegrzaniem, jak i przed wyziębieniem. Nasze ciało nie jest narażone na działanie zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury z zewnątrz, ponieważ jest ona równoważona podczas przechodzenia przez warstwy odzieży. Jeśli odzież nie ma właściwości oddychających – nie ma możliwości odparowania potu, naszemu organizmowi grozi przegrzanie. Jeśli ubranie dobrze chłonie wilgoć, ale jej nie odprowadza, grozi nam wychłodzenie – tak jak np. przy stosowaniu bawełnianej koszulki, działającej jak gąbka i wolno schnącej. W odzieży termoaktywnej szybkie odprowadzanie i odparowywanie wilgoci gwarantuje ciału komfort termiczny. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią linię odzieży dostosowaną do warunków zewnętrznych i wybranej aktywności fizycznej.

Latem, kiedy najważniejsze jest skuteczne odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci produkowanej przez ciało, warto wybrać odzież, która zapewnia właściwy mikroklimat skórze, taką jak linia DRY marki Brubeck. Dzięki zastosowaniu specjalnych mikrowłókien dzianina jest przewiewna, pozwala szybko pozbyć się wilgoci i zapewnia przyjemne uczucie świeżości. Warto dodać, że ta linia została wyposażona w specjalne strefy o podwyższonym stopniu wentylacji i zapewnia swobodny przepływ powietrza w miejscach o zwiększonej emisji potu, a także jest antyalergiczna. Dodatkowo – bakteriostatyczne właściwości tkaniny hamują powstawanie brzydkich zapachów.

Zimą i w okresach przejściowych należy skupić się na ochronie przed utratą ciepła. W takim przypadku sprawdza się średniej grubości bielizna wykonana w technologii dwuwarstwowej o bardzo dobrych właściwościach termicznych, taka jak linia THERMO marki Brubeck. Utrzymuje ona optymalną temperaturę ciała, zapewniając komfort cieplny w niskich temperaturach. Doskonale izoluje, jest lekka, bakteriostatyczna i antyalergiczna, a także utrzymuje neutralność zapachową, co może być bardzo przydatne np. w trakcie biwakowania w namiotach wyprawowych.

Odzież termoaktywna wymaga specjalnego traktowania – by nie straciła swoich właściwości nie należy prać jej razem z innymi ubraniami, lepiej nie stosować płynu do płukania, dobrze jest wybierać delikatne proszki lub szare mydło, nie należy jej prasować. Mimo to, kto raz ją wypróbuje podczas uprawiania ulubionego sportu, z pewnością doceni komfort jej użytkowania, a bawełniane koszulki na stałe odłoży na dno szafy.

Więcej informacji o firmie Brubeck: Brubeck.pl.


Autor: Filip Rodzik


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia