Nietypowa promocja sportu osób niepełnosprawnych przed nadchodzącą Paraolimpiadą

25 maja 2012
Autor:

pikt-wydarzeniaMasz ochotę przejechać się na wyczynowym tandemie sportowym, zagrać z niewidomym przeciwnikiem w zespołową grę showdown oraz poczuć się jak rugbysta na specjalnie skonstruowanym i opancerzonym wózku stworzonym dla tej dyscypliny? Przyjdź 26 maja na wrocławską pergolę na Dolnośląskie Targi Organizacji Non-Profit.

Na targi zaprasza w godzinach 12 – 18 Ogólnopolski Portal Sportu Osób Niepełnosprawnych Sport-ON.info, jedyny w Polsce zajmującym się tematyką sportu osób niepełnosprawnych.

Z pośród 100 organizacji, jakie zaprezentują swoją działalność, Sport-ON.info, wspólnie z partnerami „Skorpion Polkowice”, „Cross”, „Skorpion Wrocław” oraz wrocławskim Specjalnym Ośrodkiem dla Niewidomych i Niedowidzących wyszedł z inicjatywą stworzenia wyjątkowego stoiska wystawienniczego podczas ww. targów.

– Naszym zamysłem jest m.in. chęć propagowania dyscyplin paraolimpijskich i pokazania, że to nie jest rekreacja, ale ciężka praca, a sportowcy, którzy trenują te dyscypliny mają wiele osiągnięć rangi światowej – mówi Mariusz Mazur, koordynator stoiska, współpomysłodawca portalu Sport.ON.info.

Wyczynowe kolarstwo tandemowe: Rower dwuosobowy służący do weekendowej przejażdżki. Tak w dużym skrócie można by o nim powiedzieć, jednak w błędzie jest ten, kto bardzo wymagający sport myli z rekreacją. Zawody rangi światowej oraz Paraolimpiada rozgrywane są w trzech odmianach: kolarstwo torowe, MTB oraz szosowe. W przypadku kolarstwa szosowego w 1988 roku na Paraolimpiadzie w Seulu po raz pierwszy rozegrano szosowe wyścigi tandemowe z udziałem osób niewidomych i słabo widzących, charakteryzujące się tym, że pilotem tandemu jest osoba całkowicie zdrowa. W Polsce mamy bardzo zdolnych i utalentowanych zawodników, Mistrzów Świata, Europy, a co najważniejsze również paraolimpijskich. A osiągnięcie sukcesów sportowych wymaga wielu wyrzeczeń oraz ciężkiej pracy. Podczas targów dyscyplinę prezentował będzie IKS „Skorpion Polkowice”.

Showdown: To stosunkowo młoda dyscyplina sportu, jednak polscy zawodnicy rozgrywają zawody rangi mistrzostw Europy czy nawet świata. Dla gry stworzono specjalne zasady, jednak są one bardzo proste: podstawą jest odbijanie udźwiękowionej piłeczki specjalnymi drewnianymi paletkami, aż do momentu gdy piłka wpadnie do siatki po stronie przeciwnika. Showdown został stworzony w 1960 roku przez Kanadyjczyka Joe Lewisa, początkowo jako forma luźnej rozrywki. Od roku 1992 showdown aspiruje do bycia dyscypliną paraolimpijską, a na Igrzyskach w Londynie w 2012 roku zostaną rozegrane pierwsze jej turnieje. Na dobre jednak w programie igrzysk zagości w 2016 roku podczas Paraolimpiady w Rio de Janeiro. Na stoisku zaprezentują ją „CROSS” Wrocław wspólnie z Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla niewidomych i niedowidzących z Wrocławia.

Rugby na wózkach: Dyscyplina paraolimpijska, opracowana w latach `70 ubiegłego wieku. W Polsce miała swój debiut dopiero w 1997 roku. Stworzona z dwóch dyscyplin, tzn. hokeja na lodzie oraz koszykówki na wózkach. Gracz będący w posiadaniu piłki może ją przetrzymać nie dłużej niż 10 sekund, zdobywa punkt gdy przekroczy linię bramki przeciwnika. Podczas rywalizacji nierzadko dochodzi do kolizji i upadków przez co jest to gra bardzo widowiskowa. Od roku 2001 rozgrywane są turnieje Polskiej Ligi rugby, w której o miano najlepszej drużyny w poszczególnej lidze i miano Mistrza Polski, walczą cztery ligi zawodników z całego kraju. Gospodarzem tej dyscypliny na stoisku będzie wrocławski klub „Skorpion Wrocław”.

Autor: RedakcjaPozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia