Nadzieje paraolimpijskie – sportowe nadzieje niepełnosprawnych

15 lutego 2018
Autor:

pikt-infoW sobotę 27. Stycznia zakończył się w Domu Uzdrowienie Chorych w Głogowie, organizowany przez Polski Komitet Paraolimpijski, dwutygodniowy obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych. Był on częścią współfinansowanego ze środków PFRON projektu „Nadzieje paraolimpijskie”, w którym uczestniczyło blisko 340 osób.

Celem projektu była aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez zapoznanie jego uczestników z kilkoma sportowymi dyscyplinami paraolimpijskimi. W głogowskim obozie uczestniczyły 23 osoby z różnymi stopniami niepełnosprawności wspierane przez grupę wolontariuszy. Blisko połowa z nich po raz pierwszy miała styczność z aktywnością sportową prowadzoną w sposób zorganizowany. W pierwszych dniach obozu wszyscy mieli możliwość zapoznania się z każdą z 4 przewidzianych na obozie dyscyplin. Znalazły się wśród nich Boccia, Strzelectwo sportowe, Tenis stołowy oraz Rzuty. Kolejne dni przeznaczone były na zgłębianie tajników jednej z wybranych przez każdą z osób dyscyplin. Wśród uczestników były też osoby należące już do klubów sportowych, dla których obóz był okazją do zintensyfikowania treningów pod okiem instruktorów. W gronie tych ostatnich znalazły się gwiazdy sportu paraolimpijskiego: m.in. V-ce mistrzyni Paraolimpijska w pchnięciu kulą Lucyna Kornobys oraz mistrz Europy w Strzelectwie Sportowym Filip Rodzik. Drugim instruktorem strzelectwa był Tomasz Mazur. Grupę tenisa stołowego poprowadził Jan Grozik. Instruktorami Bocci byli mistrzowie Polski w tej dyscyplinie Edyta Owczarz, Andrzej Janowski oraz piszący te słowa. Warto zwrócić uwagę, że pięciu na siedmiu instruktorów było osobami niepełnosprawnymi, co przez uczestników obozu postrzegane było jako ich duży atut. Łatwiej bowiem jest nawiązywać kontakt i przekazywać swoje doświadczenie instruktorowi, który sam nie tylko jest sportowcem ale także doświadcza własnej niepełnosprawności.

Projekt PKPar przewidywał 7 godzin treningów dziennie co dało imponującą liczbę blisko 100 godzin wysiłku fizycznego, ale nie tylko w ciągu całego obozu.

Projekt nie przewidywał dla uczestników barier geograficznych ani wiekowych. Obecna była więc młodzież, ludzie w wieku średnim a nawet w dojrzałym. Przyjechali oni zarówno z miejscowości położonych w pobliżu Głogowa jak i z odległych o wiele godzin jazdy Augustowa czy Siedlec.

Jedną z atrakcji była projekcja głośnego filmu pt.: „Najlepszy”, który jest ekranizacją historii głogowianina – Jerzego Górskiego, mistrza świata w Podwójnym Triathlonie. W trakcie obozu odbyły się również spotkania z instruktorami – uczestnikami Igrzysk Paraolimpijskich: Filipem Rodzikiem i medalistką z Rio de Janeiro Lucyną Kornobys, w których przedstawili oni bogaty materiał zdjęciowy.  

Obóz dla części uczestników był dobrą okazją do pogłębienia swojego warsztatu sportowego. Dla innych zalążkiem pasji bądź przynajmniej pewnego zacięcia sportowego. Bardzo istotna dla wszystkich była obecność doświadczonych sportowców, których przebyta droga i sportowa postawa nie mogły pozostawić obojętnymi.

Andrzej Maciejewski

Autor: TomgrabalPozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia