Na przekór schematom i barierom

19 listopada 2012
Autor:

pikt-wydarzenia14 listopada w wydziale współpracy z NGO Urzędu Miejskiego Warszawy, odbyła się konferencja prasowa która była doskonałym podsumowaniem prowadzonych od 14 sierpnia akcji manifestacyjnych pod hasłem „Igrzyska Paraolimpijskie w TVP”. Całe wydarzenie uwiecznił koncert w Sali Kongresowej pt. „Dziękujemy Paraolimpijczykom”. Poniższy artykuł ukazuje przeżycia jakie towarzyszyły Annie Klechniowskiej, wolontariuszce pełniącej funkcję redaktora w portalu Sport-ON.info.

IPwTVP

Wyjątkowy zbieg okoliczności sprawił, że w tym samym dniu uczestniczyłam w dwóch uroczystościach organizowanych wspólnie przez Ogólnopolski Portal Sportu Osób Niepełnosprawnych i warszawską Fundację „Pomóż innym”. Pierwszym z nich była konferencja podsumowująca akcję „Igrzyska Paraolimpijskie w Mediach Publicznych”, zaś drugim koncert „Dziękujemy Paraolimpijczykom”.

Wiele osób, tak również i ja byłam zbulwersowana faktem, iż Media Publiczne nie wyraziły należnego zainteresowania naszymi Paraolimpijczykami podczas tegorocznych Igrzysk Londyn 2012. Sama jestem osobą niepełnosprawną i podzielam zdanie, iż musimy wziąć sprawy we własne ręce, aby obecna sytuacja uległa zmianie. Przystałam na zaproponowaną mi współpracę z portalem, swą przygodę rozpoczynając artykułem „Po pierwsze – srebro!”.

Zanim jednak podjęłam decyzje o rozpoczęciu współpracy, byłam mile zaskoczona, że choć portal Sport-ON.info powstał stosunkowo niedawno, to jednak został szybko dostrzeżony o czym świadczyć może np. liczba imprez sportowych objętych jego patronatem, czy też wysokie miejsce w prestiżowym konkursie „Polski Internet”. W późniejszym czasie ów fakty oraz miła atmosfera panująca w zespole, utwierdziły mnie w przekonaniu, iż podjęłam właściwą decyzję.

Od redakcji:

Igrzyska Paraolimpijskie i ogólnie sport osób niepełnosprawnych naszym zdaniem nie jest traktowany na równi przez Telewizję Publiczną. Londyn jest stosunkowo blisko Polski, a koszt tegorocznej transmisji wliczając w to kwoty pobytu i transportu dziennikarzy oraz sprzętu, były nieporównywalnie niższe niż wyniosą podczas letnich Igrzysk w Rio 2016. TVP pomimo tak mocnych argumentów finansowych nie podjęła wyzwania, transmitując jedynie 5-minutówe, niewiele ukazujące urywki. Aby tę sytuację zmienić, powstał ruch społecznościowy pod hasłem „Igrzyska Paraolimpijskie w TVP” zainicjowany przez dwóch sportowców: Sebastiana Cieleckiego, oraz Filipa Rodzika.

IPwTVP to szeroko zakrojona akcja, do której także się przyłączyłam i popieram całym sercem. Miała ona na celu zwrócenie uwagi na powstały problem poprzez organizowanie Ogólnopolskich manifestacji w Zielonej Górze, Wrocławiu, Polkowicach, Lubinie i Poznaniu. Podczas nich zbierano podpisy pod petycją „Tak dla sportu osób niepełnosprawnych w mediach publicznych”. W sumie dzięki prowadzonym akcjom, również poprzez Facebook, do dnia konferencji udało się zebrać ok. 5000 podpisów.

W konferencji w Urzędzie Miasta (Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi) wzięli udział zarówno tegoroczni Paraolimpijczycy jak i medaliści z ubiegłych lat, osoby zajmujące się sportem osób niepełnosprawnych: trenerzy, działacze oraz inni, dla których jest to ważny temat. Prowadzącymi konferencję byli współpomysłodawcy portalu Sport-ON.info: Filip Rodzik i Mariusz Mazur. Przybliżyli zebranym wyjątkowość zakończonej akcji, jej sens oraz znaczenie medialne. Podkreślili również, iż prowadzone akcje i zebrane podpisy, to pierwszy krok w kierunku zmian w postrzeganiu sportu osób niepełnosprawnych.

Wystąpienie Roberta Szaja, prezesa Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START, dotyczyło głownie zmian jakie nastąpią w transmisjach z przyszłej Paraolimpiady. O ile letnie Igrzyska w Londynie niebyły w polskich mediach nagłaśniane, o tyle za 4 lata w Rio de Janeiro sytuacja wyglądać będzie zupełnie inaczej.

Prezes „Start” wspominając tegoroczne Igrzyska Paraolimpijskie podkreślał problemy, na jakie natrafili nasi zawodnicy, jako przykład można podać brak zgody na przelot wózków i toreb szablistów (pomimo zgłoszenia takiej potrzeby już rok wcześniej). Ponadto sport osób niepełnosprawnych według mediów nie jest ciekawy, a cena pakietów medialnych na niektóre dyscypliny porównywalna jest z pakietami olimpijskimi. Choć i tu można było tę kwestię rozwiązać starając się o środki z PFRON (podobnie jak w przypadku Paraolimpiady w Atenach w 2004 roku).

Wysiłki Prezesa Roberta Szaja zakończyły się sukcesem-możemy liczyć na bezpośrednie transmisje zarówno z przyszłej letniej jak i zimowej Paraolimpiady w Soczi w 2014 r. Oraz z Mistrzostw rangi europejskiej i światowej. Poza tym ów Prezes zwrócił uwagę na ważną kwestię – telewizja potrzebuje „ładnych obrazków” – organizatorzy zawodów często nie zwracają uwagi na oprawę, jakość i kolor, dlatego też relacje z zawodów wypadają nieatrakcyjnie.

Konferencja była jedynie wstępem, gdyż o godzinie 17:00 w Sali Kongresowej PKiN odbył się fantastyczny koncert „Dziękujemy Paraolimpijczykom”. Biorący w nim udział (charytatywnie) muzycy, piosenkarze oraz dzieci i młodzież warszawskich szkół specjalnych, socjoterapeutycznych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Zapewnili licznie zgromadzonej publiczności ponad 2 godziny emocji, zabawy oraz wzruszeń. Do koncertu nie doszłoby pewnie, gdyby nie zaangażowanie i energia Pani Ewy Krawczyk, współzałożycielki Fundacji „Pomóż innym”. Pani Ewa przybliżyła nam działania własne jak i szeroki wachlarz doświadczeń fundacyjnych. Podczas konferencji zachęciła nas także do udziału w koncercie. Koncert ten był właśnie podziękowaniem dla Paraolimpijczyków, którzy swoimi sukcesami oraz determinacją dostarczyli nam wielu niezwykłych przeżyć.

Występujący artyści podziękowali tym, co kochają najbardziej – muzyką oraz tańcem. Koncert pokazał także, iż niepełnosprawność w tym niepełnosprawność intelektualna nie musi ograniczać środków wyrazu artystycznego. Konferansjerami koncertu byli niepełnosprawni wolontariusze Fundacji „Pomóż innym”.

Zgaszone światła, wszyscy niecierpliwie oczekują na rozpoczęcie koncertu. Pierwsza godzina minęła pod znakiem niesamowitych, pełnych zaskoczeń i zwrotów akcji występów młodych artystów z warszawskich szkół specjalnych, świetlic socjoterapeutycznych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Afrykańskie klimaty, bębny i tańce przenikały się z muzyczno-tanecznymi opowieściami o zjednoczonej Europie. Pełni zapału, po wielotygodniowych próbach, wspaniale poradzili sobie zarówno z układami do piosenek z lat 60-tych, aktualnych hitów, piosenek sportowych- takich jak „Waka, waka” czy „Czyste szaleństwo” jak i standardów musicalowych: „Grace” ,Chicago” czy „Deszczowa piosenka”. Na scenie spotkali się między innymi: Pippi, szalony królik, klaun i królewna Śnieżka. Byłam podobnie jak inni widzowie pod ogromnym wrażeniem perfekcji kostiumów oraz niesamowitej energii płynącej ze sceny – ogromne brawa dla samych artystów jak i dla osób, którzy w tak perfekcyjny sposób ich przygotowali. Widownia dosłownie szalała gdy na scenie pojawili się chłopcy i dziewczęta w układach do The Wall, czy „Grace”.

Ta godzina minęła tak szybko, 20 minut przerwy po której zostaliśmy zaproszeni na drugą część koncertu – tu pojawili się zaproszeni goście, między innymi: wspaniały 10-letni perkusista Igor Falecki z Gdańska, jego występ wzbudził prawdziwy entuzjazm. Następnie dla równowagi wystąpił uczestnik konkursu im. Fryderyka Chopina Marek Bracha. Muzyka elektroniczna w wykonaniu Daniela von Lison to inne, bardziej współczesne potraktowanie muzyki Mistrza. Możliwość zaprezentowania się miały także młode Wokalistki: Karolina Jarzyńska, Martyna Jakubiak i Marielle Bogucka. Marcin Cisło i Jakub Falkowski – skrzypce i miksowanie płyt.

Ogólnie rzecz ujmując, był to ciekawy, muzyczny eksperyment. Widownia świetnie bawiła się przy piosenkach teatru RAMPA, ze skupieniem słuchała duetu Tadeusza Rossa z córką. I już „Zielono mi” Andrzeja Dąbrowskiego, na scenę wbiegli wszyscy uczestnicy koncertu. Ten dzień był bardzo emocjonujący i bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tak wyjątkowych wydarzeniach.

Od redakcji:

W imieniu Portalu gorąco dziękujemy naszym wolontariuszom. Wspomnianej już wyżej autorce tego materiału Annie Klechniowskiej oraz Piotrowi Łąkowi za uczynność i pomoc w przygotowaniu Sali konferencyjnej. Dziękujemy również wszystkim przybyłym gościom, a w szczególności Ryszardowi i Tamarze Kożuch, Andrzejowi Zającowi i Dariuszowi Flakowi, Wojciechowi Kosowskiemu, Agnieszce Pytel, Mirosławowi Jurkowi, Bronisławowi Kokoszko oraz Robertowi Szaj. Również osobom z fundacji „Pomóż innym” m.in. Ewie Krawczyk i Janinie Tabernackiej.

Honorowy patronat nad koncertem przyjęli:
Pani poseł Małgorzata Kidawa Błońska
Pani poseł Ligia Krajewska
Pani poseł Dorota Arciszewska
Pani poseł Katarzyna Hall
Pani Dorota Grupińska – Przewodnicząca Rady Miasta st. Warszawy
Pani Anna Okońska Walkowicz zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Prezes Zarządu Głównego Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Materiał foto/wideo już wkrótce – po 26 listopada.

Gorąco zachęcamy do przystąpienia do społeczności IPwTVP: facebook.com/IPwTVP

Zapraszamy również do zapoznania się z poniższymi listami:


Related Posts:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia