Mocna ekipa „Startu” Wrocław na Paraolimpiadę w Londynie

15 sierpnia 2012
Autor:

pikt-infoJuż wkrótce rozpocznie się Paraolimpiada w Londynie. W gronie niepełnosprawnych sportowców z całego świata znajdzie się spora grupka reprezentantów wrocławskiego Startu.

Wśród reprezentantów wrocławskiego „Startu” jest trzech sztangistów. To Mariusz Tomczyk, Damian Kulig i Piotr Szymeczek. Pierwszy legitymuje się rekordem życiowym w kat. wag do 60 kg – 180 kg. Uzyskał go podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Malezji, zajmując 4 miejsce. Podobnie było w Pekinie, gdzie z wynikiem 170 kg borykając się z poważną kontuzją zajął 4 lokatę. Jego start w Londynie to już 4 z kolei Paraolimpiada. W pozostałych zajmował następujące lokaty: Sydney – V miejsce, Ateny – VI miejsce. Jest to najbardziej doświadczony zawodnik ekipy oraz znakomity technik w wykonywaniu boju. Ponadto rozpoczął rywalizację wśród zawodników pełnosprawnych, rokując duże szanse medalowe na przyszłość.

Drugi z wrocławskich sztangistów Piotr Szymeczek wynik kwalifikujący ma rekord życiowy 191 kg w kat. wag. 82,5 kg. Jego najważniejsze osiągnięcie to srebrny medal na Mistrzostwach Europy, jest też ośmiokrotnym medalistą Mistrzostw Polski. Start w Londynie to jego drugie Igrzyska Paraolimpijskie. Na co dzień mieszka w Krakowie, gdzie prowadzi własny fitness club, zachęcając szerokie rzesze osób do treningu siłowego.

Ostatni z wrocławskich sztangistów to Damian Kulig. Aby pojechać do Londynu musiał uzyskaćwynik kwalifikujący – 215 kg w kat. wag. Do 100 kg. Z ciężarami związany od 12 lat. Jego rekord życiowy to 230 kg w kat. wag. + 100 kg. W swoim dorobku oprócz 10 tytułów Mistrzostw Polski posiada złoty i srebrny medal Mistrzostw Europy. W trakcie Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, gdzie był debiutantem zajął VI lokatę. Rywalizację w Pekinie w tej samej kat. wag. zakończył na V pozycji z wynikiem 222,5 kg. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata zajął V lokatę.

Poza sztangistami do Londynu pojedzie także niezwykle utalentowana pływaczka, zaledwie 15-letnia Oliwia Jabłońska, która zawodniczką Wojewódzkiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych „Start” we Wrocławiu jest od 2006 roku. W jej przypadku sukcesy sportowe przyszły bardzo szybko. Początkowo były to medale i zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Polski Juniorów, a następnie seniorów. W tak młodym wieku było niezwykłe i nie uszło uwagi trenerów kadry. Zaowocowało to powołaniem do Polskiej Kadry Narodowej w czerwcu 2009 roku. Pierwszym sukcesem międzynarodowym było zdobycie sześciu złotych medali na Mistrzostwach Świata Juniorów federacji IWAS w 2010 roku co było najlepszym wynikiem całej polskiej kadry. W maju tego roku Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił ilość miejsc przyznanych Polsce na Igrzyska w Londynie i stało się jasne, że udział Oliwii jest pewny. Obecne uzyskiwane wyniki pozwalają na ostrożny optymizm. Oliwia jest 3 w rankingu światowym w konkurencji 100 metrów stylem motylkowym oraz 6 na 400 metrów „kraulem”.

Poza wspomnianymi powyżej sportowcami do Londynu pojadą także lekkoatleci – dyskobolka i kulomiotka Daria Kabiesz, sprinterka skacząca w dal Marta Langner oraz kulomiot i oszczepnik Paweł Piotrowski. Poniżej najważniejsze osiągnięcia tych sportowców.

Daria Kabiesz
Mistrzostwa Świata w Christchurch (Nowa Zelandia) 2011r.:
– V miejsce w rzucie dyskiem
– VI miejsce w pchnięciu kulą

Mistrzostwa Polski 2012 r.:
– II miejsce w pchnięciu kulą
– II miejsce w rzucie dyskiem

Mistrzostwa Europy w Stadskanaal ( Holandia) 2012r.:
– I miejsce w pchnięciu kulą

Mistrzostwa Świata Juniorów Olomouc (Czechy) 2012r.:
– I miejsce w pchnięciu kulą
– I miejsce w rzucie dyskiem

Paweł Piotrowski
2003r. Mistrzostwa Europy w Assen (Holandia)
– srebrny medal w pchnięciu kulą
– IV miejsce w rzucie oszczepem
2004r.Igrzyska Paraolimpijskie w Atenach (Grecja)
– złoty medal w pchnięciu kulą
– srebrny medal w rzucie oszczepem
– IV miejsce w rzucie dyskiem
2005r. Mistrzostwa Europy w Esspoo (Finlandia)
– złoty medal w pchnięciu kulą
– złoty medal w rzucie oszczepem
– srebrny medal w rzucie dyskiem
2006r. Mistrzostwa Świata w Assen (Holandia)
– złoty medal w pchnięciu kulą
– złoty medal w rzucie dyskiem
– IV miejsce w rzucie oszczepem
2008r. Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie (Chiny)
– srebrny medal w rzucie oszczepem
– brązowy medal w pchnięciu kulą

Marta Langner
Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie (Chiny) 2008r.
V miejsce- bieg na 100m
VII miejsce- bieg na 200m
Mistrzostwa Świata w Christchurch (Nowa Zelandia) 2011r.
Srebrny medal w skoku w dal
V miejsce – bieg na 100m
Mistrzostwa Europy w Stadskanaal (Holandia) 2012r.
Złoty medal w skoku w dal


Autor: Konrad Kaptur


Tagi: ,

Pozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia