Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie na poznańskiej Malcie

12 maja 2012
Autor:

pikt-kajakarstwoOd 16 do 17 maja w Poznaniu na torze regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie. Organizatorem zawodów jest Polski Związek Kajakowy. W organizację zaangażowane jest także Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów „START” w Poznaniu – które trzy lata temu podjęło się jako pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych w świecie szkolenia parakajakarzy.

W ubiegłym roku zarząd Związku z inicjatywy prezesa Józefa Bejnarowicza podjął odważną decyzję włączenia parakajakarzy do swoich struktur. Dotychczas w Polsce niepełnosprawni sportowcy poza wioślarzami do „pełnosprawnych” związków nie należeli. Parakajakarze uzyskali więc wielką szansę na rozwój w profesjonalnych strukturach sportu.

Światowa Federacja Kajakowa (ICF) i Polski Związek Kajakowy mają powody do zadowolenia – do Mistrzostw zgłosiło się 30 reprezentacji narodowych z 6 kontynentów. Od kilku lat widać dynamiczny rozwój tej dyscypliny na całym świecie. Impuls dała decyzja Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (odpowiednika MKOL) z grudnia 2010 roku włączająca parakajakarstwo do programu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Mistrzostwa będą największą od lat w Polsce imprezą sportu niepełnosprawnych. Ich rangę a także pozytywny wizerunek medialny wzmocni fakt, że będą organizowanie równolegle z Europejskimi Kwalifikacjami Olimpijskimi oraz Pucharem Świata w Sprincie Kajakowym. Zawody organizowane w Poznaniu cieszą się od lat bardzo pozytywną opinią w świecie kajakowymi. Składają się nań – sprawna organizacja, niemal idealny obiekt sportowy usytuowany blisko centrum miasta i dobra baza hotelowa.

Do zawodów przygotowuje się pierwsza w historii oficjalna reprezentacja Polski parakajakarzy pod egidą PZKaj. Jest w niej 6 zawodników:
Mateusz Surwiło – Start Zielona Góra
Tomasz Moździerski – Opolskie Towarzystwo Kajakowe
Jakub Tokarz – UKS Milenium Wrocław
Marcin Straburzyński – Start Poznań
Beata Wachowiak-Zwara – Start Poznań
Paulia Rutkowska – Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji
Kierownikiem zespołu trenerów jest Paweł Łukaszewicz – wybitny sportowiec ruchu paraolimpijskiego.

Nasi kajakarze startują przede wszystkim w konkurencji K1 (kajak jednoosobowy) na dystansie 200m (na razie jedynej w programie dyscypliny) oraz w konkurencji V1 – kanu ze stabilizatorem. Co bardzo istotne, obowiązuje podział na grupy startowe wg. dysfunkcji, aby w dyscyplinie mogli współzawodniczyć niepełnosprawni o jednakowych bądź przybliżonych możliwościach funkcjonalnych (LTA, TA i A). Taki podział na grupy jest szczególną cechą sportu paraolimpijskiego.

Sprint jest trudną konkurencją – najmniejszy błąd skutkuje stratą czasu nie do odrobienia. Ale od naszych zawodników – możemy oczekiwać przyzwoitych rezultatów – Tomek Moździerski jest srebrnym medalistą ubiegłorocznych Mistrzostw Świata K1 grupy TA a Mateusz Surwiło – medalistą brązowym K1grupy LTA.

Reprezentacja ma jasno określone cele sportowe – poza Mistrzostwami Świata wystartuje jeszcze w tym roku w Mistrzostwach Europy i po raz pierwszy w historii w Mistrzostwach Polski (w sierpniu na Malcie). Za rok zawodników czekają zmagania w Mistrzostwach Świata w Rio de Janerio, w kolejnym roku w Moskwie. Za cztery lata – Igrzyska paraolimpijskie Rio’2016. Te liczą się najbardziej – igrzyskom będzie podporządkowany czteroletni okres przygotowawczy.

Reprezentacja w tym roku po raz pierwszy uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Sportu i Turystyki – wprawdzie jeszcze nie optymalne ale uruchamiające proces wieloletniego finansowania. Dlatego ważne są wszelkie formy innej pomocy. Przez dwa lata starty i przygotowania finansowały w miarę możliwości kluby macierzyste zawodników, władze samorządowe Wielkopolski, Poznania, Zielonej Góry i Opola. Kajakarzy wspierał także PZKaj i rzesza przychylnych osób.

Lista uczestniczących krajów:
ANGOLA, ARGENTINA, AUSTRALIA, AUSTRIA, BELARUS, BRAZIL, CANADA, CZECH REPUBLIC, FRANCE, GERMANY, GHANA, GREAT BRITAIN, HONK KONG CHINA, HUNGARY, INDIA, IRAN, ITALY, JAPAN, KENYA, MALAYSIA, NEW ZEALAND, POLAND, ROMANIA, RUSSIA, SENEGAL, SINGAPORE, SPAIN, TAHITI, UKRAINE, UNITED STATES OF AMERICA.

Program Mistrzostw:
14 -15 maja – klasyfikacja medyczna
16 maja – eliminacje
17 maja – godz. 10:00 – 10:30 – finały grupy A
16:30 – 17:20 – finały grup LTA i TA
16:35 – ceremonia wręczenia medali

Wjazd na trybuny torów Malta od ul. A. Baraniaka

Zapraszamy na tor regatowy Malta!

Pozostałe informacje na: www.kayakpl.com

Źródło: www.start.org.pl

Autor: Przedruk


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia