Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie, Szeged (Węgry)

23 sierpnia 2011
Autor:

pikt-kajakarstwoW dniach 17-21 sierpnia 2011 roku w Szeged (Węgry) odbyły się Mistrzostwa Świata Seniorów w kajakarstwie. Wśród ponad 1000 zawodników z 88 krajów udział wzięło 70 parakajakarzy – sportowców niepełnosprawnych.

W składzie reprezentacji Polskiego Związku Kajakowego znalazło się również 3-zawodników parakajakarstwa – dyscypliny paraolimpijskiej. Sprawili miłą niespodziankę zdobywając 2 medale. Tomasz Moździerski z Opolskiego Towarzystwa Kajakowego zdobył srebrny medal w konkurencji K1 200m w grupie TA.

Nie udało się zakwalifikować do finału Pawłowi Łukaszewiczowi („Start” Poznań), który startował w konkurencji kanu V1 na 200m. Wśród medalistów znalazł się również zawodnik Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start” w Zielonej Górze – MATEUSZ SURWIŁO, który zdobył brązowy medal w silnie obsadzonej grupie LTA w konkurencji K1 200 m. W półfinale zajął II miejsce wynikiem 44,152 sek. ustępując Andrea Testa (Włochy) 42,538 sek. W finale wynikiem 45,898 musiał ponownie uznać wyższość Włocha – 45,166 sek., niewiele mu ustępując. Zwyciężył Iulian Serban (Rumunia) – 43,294 sek.
Mateusz jest wychowankiem UMKS „Zryw” Wolsztyn, gdzie przez 4 lata zdobywał szlify kajakarstwa. Od 2010 roku jest zawodnikiem Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start” w Zielonej Górze i pod okiem trenera Tomasza Głażewskiego przygotowuje się do udziału w zawodach sportowych. Do Mistrzostw Świata przez okres prawie miesiąca przebywał na poznańskiej „Malcie”, gdzie pod okiem szkoleniowców: Pawła Łukaszewicza („Start” Poznań) oraz utytułowanej Izabeli Dylewskiej, doskonalił swoje umiejętności.

Medale zdobyte przez zawodników niepełnosprawnych z Polski podczas Mistrzostw Świata są pierwszymi sukcesami w historii parakajakarstwa w Polsce. Są wielką niespodzianką i zaskoczeniem dla wielu zawodników z innych krajów. Wyniki uzyskiwane przez naszych sportowców są dobrą zapowiedzią przed udziałem w ważnych wydarzeniach sportowych, z których najbliższy będzie Puchar Świata w kajakarstwie, który odbędzie się w przyszłym roku w Poznaniu. Najważniejszym celem są Igrzyska Paraolimpijskie – Rio de Janeiro 2016, podczas których po raz pierwszy parakajakarstwo znajdzie się w programie tej najważniejszej imprezy sportowej.

Od dwóch lat koordynatorem tworzenia reprezentacji Polski w kajakarstwie jest Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów „Start” w Poznaniu ma czele z bardzo zaangażowanym Prezesem – Romualdem Schmidtem. Poprzez współpracę z Polskim Związkiem Kajakowym tworzy się wspólna reprezentacja Polski osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, co ma wielkie znaczenie dla sportu paraolimpijskiego.

Pełne wyniki: results.sportline.hu

Źródło: ZSR „Start” Zielona Góra.

Autorem zdjęć jest: Romuald Schmidt – Prezes SSI „Start” Poznań.


Autor: Mariusz Mazur

Mariusz Mazur


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia