Mistrzostwa Europy Seniorów w kajakarstwie

22 czerwca 2011
Autor:

pikt-kajakarstwoW dniach 17-19.06.2011 roku w Belgradzie w Serbii odbywały się Mistrzostwa Europy Seniorów w kajakarstwie. W zawodach uczestniczyło 520 zawodników z 38 krajów. Mistrzostwa Europy odbywały się wspólnie dla zawodników pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Po raz pierwszy reprezentacja Polski osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych tworzyły wspólną ekipę pod egidą Polskiego Związku Kajakowego. Polskę wśród osób niepełnosprawnych reprezentowała 3 -osobowa grupa zawodników:
– Mateusz Surwiło (zawodnik Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start” Zielona Góra, a jednocześnie reprezentant UMKS „Zryw” Wolsztyn).
– Paweł Łukaszewicz (zawodnik Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów „Start” w Poznaniu)
– Tomasz Moździerski (zawodnik Opolskiego Towarzystwa Kajakowego).
Reprezentanci Polski zaprezentowali się na Mistrzostwach bardzo dobrze. Paweł Łukaszewicz z SSI „Start” Poznań zdobył w swojej grupie startowej w konkurencji V1 200 m – brązowy medal, a Tomasz Moździerski był drugi w konkurencji K1 200 m.

Zawodnik Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start” w Zielonej Górze 19-letni Mateusz Surwiło – podopieczny trenera Tomasza Głażewskiego, zajął w swojej grupie startowej LTA w sprincie na 200 m IV miejsce, tuż za podium. Do medalu Mateuszowi zabrakło pół metra. Wyprzedzili go medaliści ostatnich Mistrzostw Świata – zawodnicy reprezentacji: Rumunii – Iulian Serban (I miejsce), Austrii – Marcus Swoboda (II miejsce) oraz Włoch – Andrea Testa (III miejsce).

Mateusz Surwiło zrobił bardzo dobre wrażenie na przedstawicielach Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF). Ich zdaniem zawodnicy reprezentacji Polski powinni w niedługim czasie stanowić czołówkę światowego parakajakarstwa. Start naszego zawodnika Mateusza Surwiło w Mistrzostwach Europy był dobrym prognostykiem przed kolejnymi bardzo ważnymi zawodami – Mistrzostwami Świata, które odbędą się w Szeged na Węgrzech w dniach 18-21.08.2011 r.

Parakajakarstwo jest nową dyscypliną sportową dla osób niepełnosprawnych. Wejdzie ona do programu Igrzysk Paraolimpijskich Rio de Janeiro’2016. Parakajakarstwo rozpowszechniło Polsce od 2010 roku Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów „Start” w Poznaniu. Koordynuje rozwój tej dyscypliny sportu, organizując centralne konsultacje oraz udział reprezentacji Polski w imprezach międzynarodowych.
Cieszymy się, że Polski Związek Kajakowy zadeklarował objęcie swoją opieką tej nowej dyscypliny sportowej w perspektywie przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich, które odbędą się w Rio de Janeiro w 2016 r. oraz startów w tegorocznych Mistrzostwach Świata.

Danuta Tarnawska
Prezes ZSR „Start” Zielona Góra

Źródło: www.start.zgora.pl


 

Autor: Filip RodzikPozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia