Medale dla Mistrzów Polski na bydgoskiej Zawiszy zostały rozdane

14 października 2012
Autor:

pikt-ciezaryBydgoszcz gościła 15 zawodniczek i 71 zawodników z 16 klubów na XXXIX Indywidualnych Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów dla osób niepełnosprawnych, które odbyły się na obiektach Klubu „ZAWISZA” w dniach 05-07.10.2012r. Głównym organizatorem mistrzostw był Polski Związek Sportów Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie oraz Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Triumf Bydgoszcz z prezesem Andrzejem Owczyńskim na czele.

Pierwszego dnia zawodów startowały wszystkie zawodniczki oraz mężczyźni w kategoriach od 48 kg do 82,5 kg. Drugiego dnia zawodów odbył się start zawodników kategorii 90 kg, 100 kg i plus 100 kg. Wśród kobiet wysoką formę zaprezentowała zawodniczka Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice Magdalena Konior, która poprawiała własny rekord Polski aż trzykrotnie. W zawodach zaliczyła 95 kg a w dodatkowym czwartym podejściu dołożyła jeszcze 3 kg ustanawiając rekord Polski z wynikiem 98 kg w kategorii 60 kg, uzyskując według formuły Haleczki 94,91 pkt. Także zawodniczka Startu Triumf Bydgoszcz juniorka Paulina Przywecka uczestniczka Paraolimpiady w Londynie potwierdziła wysoką formę ustanawiając rekord Polski w kategorii 56 kg z wynikiem 87 kg i zajmując drugie miejsce w kategorii open kobiet z wynikiem 89,57 pkt. Trzecie miejsce dla Marzeny Łazarz z Tarnowa, także zawodniczka Paraolimpiady z Londynu, która zwyciężyła w kategorii wagowej 75 kg zaliczając w trzecim podejściu 100 kg, przegrywając w open drugie miejsce z zawodniczką gospodarzy zaledwie o 0,20 pkt. Na zawodach zabrakło naszej najlepszej sztangistki Justyny Kozdryk, czwartej zawodniczki z Londynu i srebrnej z Pekinu z 2008r.

Natomiast wśród zawodników ton mistrzostw nadawali reprezentanci Polski, uczestnicy Paraolimpiady w Londynie, którzy wywalczyli trzy czołowe miejsca w klasyfikacji open wśród wszystkich startujących zawodników. Pierwsze miejsce dla Damiana Kuliga Start Wrocław zwycięzcy kategorii 100 kg. Damian przy wadze ciała 90,8 kg zaliczył ciężar 211 kg zdobywając 186,08 punktów według Haleczki. Drugie miejsce wywalczył szósty zawodnik Paraolimpiady z Londynu w kategorii 75 kg Wawrzyniec Latus ze Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice. Zawodnik zaliczył wszystkie trzy podejścia uzyskując 180 kg/172,84 pkt. Zwycięzca kategorii 60 kg Mariusz Tomczyk Start Wrocław z rezultatem 156 kg zajął trzecie miejsce z wynikiem 166,42 pkt.

Wśród juniorów na wyróżnienie zasługuje wynik jaki uzyskał Dawid Hałat ze Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice, który w kategorii wagowej do 82,5 kg zaliczył ciężar 138 kg. Podczas mistrzostw zarówno wśród zawodniczek jak i zawodników poprawiano kilkukrotnie rekordy Polski i rekordy życiowe. Udany powrót na pomost zaliczył Robert Studziżba Start Katowice, rekordzista Polski w kategorii 67,5 kg, którego rekord Polski wynosi 190 kg i został ustanowiony w 2003r. do dnia dzisiejszego nie został jeszcze poprawiony. Robert zaliczył 150 kg w kategorii 75 kg i zdobył brązowy medal przegrywając srebro wagą ciała.

Na zakończenie mistrzostw zostały rozdane puchary ufundowane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskieg dla najlepszej zawodniczki Pauliny Przyweckiej i zawodnika Marcina Spychalskiego z Bydgoszczy. Wręczył je w imieniu Prezydenta, Radny Miasta Bydgoszcz Kazimierz Drozd.

Zawody przebiegały w miłej sympatycznej atmosferze i stały na dość wysokim poziomie sportowym, czego zasługa miedzy innymi organizatora prezesa Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Triumf Bydgoszcz Andrzeja Owczyńskiego i oczywiście wszystkich zawodników startujących.

Mistrzostwa Polski były sfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych w Warszawie i Urzędu Miasta Bydgoszcz. Patronat nad Mistrzostwami Polski obieli: Wojewoda Kujawsko – Pomorski Ewa Mes, Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszcz Rafał Bruski.

Wyniki:


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Tagi:

Pozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia