Kolarskie Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych 2013. Polacy wracają z medalami.

9 września 2013
Autor:

pikt-kolarstwo4 dni ścigania niepełnosprawnych kolarzy w Baie-Comeau (Kanada) przyniosło Polakom dużo powodów do radości. Mistrzostwa Świata rozpoczęły się jazdą indywidualną na czas, rozgrywaną w dniach 29-30.08.2013r. I tutaj już można wymieniać pierwsze sukcesy…

Pierwszym dużym osiągnięciem polskich tandemistów  jest brązowy medal Marcina Polaka i Michała Ładosza w kategorii MB, jazda indywidualna na czas rozegrana została na dystansie 25,9km. Wystartowały 22 załogi tandemowe. Czas polskiego tandemu to 33:22.72. Pierwsze i drugie miejsce zajęli Włosi oraz Hiszpanie.  W kategorii kobiet WB wystartowało 12 załóg tandemowych. Polski tandem kobiet – Iwona Podkościelna oraz Aleksandra Wnuczek, zajął 4 miejsce ze stratą jedynie 18 sekund do brązowego medalu.

Kolejne dwa dni Mistrzostw Świata (31.08 oraz 1.09.2013r.) to wyścigi ze startu wspólnego i… kolejne medale! W wyścigu tandemów ze startu wspólnego wygrały zarówno kobiety – Iwona Podkościelna z Aleksandrą Wnuczek (kategoria WB) jak i mężczyźni – Marcin Polak z Michałem Ładoszem (MB), tym samym zdobyli tytuły Mistrzów Świata.  Na starcie stanęło 27 tandemów męskich i 14 tandemów damskich. Iwona z Olą przejechały trasę wyścigu o długości 80km w czasie 02:07:43 i dotarły na metę z przewagą ponad półtorej minuty na kolejnymi zawodniczkami. Mężczyźni do pokonania mieli 102,9km. Marcin i Michał na metę dotarli w grupie 4 tandemów, wygrali finisz a zarazem cały wyścig.

„Jest to spełnienie dotychczasowych marzeń, pierwszy krok do Rio.” Mówi Michał Ładosz dla Radia Lublin. Natomiast Aleksandra Wnuczek, pozytywnie patrząc w przyszłość dodaje „Jak najbardziej celujemy w medal olimpijski.” Do Paraolimpiady w Rio de Janeiro jeszcze 3 lata, a więc dużo czasu na treningi i przygotowania. Jednak jak widać po aktualnych sukcesach polskich tandemów, liczą się one w światowej czołówce.

Pozostałe sukcesy polskich kolarzy niepełnosprawnych:
– złoty medal, jazda indywidualna na czas – Rafał Wilk, kategoria MH3
– srebrny medal, jazda indywidualna na czas – Anna Harkowska, kategoria WC5
– srebrny medal, jazda indywidualna na czas – Renata Kałuża, kategoria WH2
– złoty medal, start wspólny – Rafał Wilk, kategoria MH3
– srebrny medal, start wspólny – Anna Harkowska, kategoria WC5
– srebrny medal, start wspólny – Renata Kałuża, kategoria WH2
– 5 miejsce, start wspólny – Piotr Kołodziejczuk i Artur Korc, kategoria MB
– 8 miejsce, start wspólny – Przemysław Wegner i Piotr Czopek, kategoria MB.

Pełne wyniki Mistrzostw Świata: www.uci.ch

Autor: Natalia Kożuch

Natalia Kożuch

Absolwentka Politechniki Poznańskiej
Pilot tandemu w klubie „Razem Poznań”.


Related Posts:
Tagi: ,

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia