Jolanta Pawlak vice Mistrzostwo Świata

28 maja 2014
Autor:

pikt-wioslarstwoZ jednym medalem wrócili polscy wioślarze niepełnosprawni z rozegranych 16 lutego br. w Bostonie XXXIII Halowych Mistrzostw Świata na Ergometrze Wioślarskim. Srebrny krążek zdobyła Jolanta Pawlak (kategoria open kobiety ręce z tułowiem), czwarte miejsce – Michał Gadowski (kategoria open mężczyźni ręce z tułowiem), piąte miejsce Leszek Niewiarowski ( kategoria open mężczyźni same ręce)

W zawodach wzięło udział łącznie 2100 zawodników z różnych państw. Impreza została zorganizowana na hali sportowej Agganis Arena, na której ustawiono 200 ergometrów wioślarskich. Starty – trwające siedem godzin – odbywały się w różnych kategoriach: od juniora do weterana, uwzględniających podział zawodników według stopnia ich sprawności. Najstarszym zawodnikiem był 96 letni Paul Randall z USA który 2000 m. pokonał w czasie 11:57. W kategorii wioślarzy niepełnosprawnych wystartowało 85 zawodników.

Jolanta Pawlak zakończyła rywalizację w swojej kategorii (open kobiety ręce z tułowiem) z czasem 4:12,6. Wyprzedziła ją tylko Brazylijka Josiane Dias de Lima, która uzyskała czas 3:56,8. Na trzecim miejscu znalazła się Jaden Thoennes (USA) z wynikiem 4:16,9. W 2013 roku Jolanta przegrała również z Brazylijką Josiane, z którą rywalizuje także na wodzie od 2007 roku.
Byli to jedyni reprezentanci Polski na amerykańskich zawodach. Ich udział w imprezie możliwy był dzięki wsparciu firmy Concept2 CTS, która zaprosiła naszych sportowców na mistrzostwa oraz pokryła koszty transportu i hotelu.

Zawodnicy reprezentują KSI Start Szczecin. To także uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012 ( Jolanta i Michał) i medaliści Mistrzostw Europy na Ergometrze Wioślarskim Kopenhaga 2014 roku ( Jolanta i Michał złoty medal, Leszek srebrny medal). Trenerem koordynatorem naszej kadry jest Tomasz Kaźmierczak.

Kadrę polskich wioślarzy niepełnosprawnych wsparli: firmy BRENDA, 4F OTCF SP. Z.O.O., oraz miasto Szczecin i Urząd Marszałkowski Szczecin.


Autor: Tomasz Kaźmierczak

W latach 1994-2004 wyczynowy zawodnik klubu AZS Szczecin. 1999-2002 były reprezentant kadry narodowej i reprezentant Polski podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 1999 r. Zdobywca 21 medali podczas Mistrzostw Polski. Od 2006 r. trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych, oraz trener KSI START Szczecin. W latach 2006-2012 jego podopieczni wywalczyli wiele medali Mistrzostw Świata, oraz Euro Open. Od kilku lat pracuje jako nauczyciel WF, oraz jako sędzia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.Obecnie jako trener drugiej klasy prowadził reprezentacje do Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012.Pozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia