IV Tarnowski Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc – LELIWA 2012

3 grudnia 2012
Autor:

pikt-ciezaryCzwarty już Turniej w Wyciskaniu Sztangi Leżąc odbył się w pięknym Ośrodku Sportowym GRAND w Chotowej 25 listopada 2012 r. Były to ostatnie zawody kończące znakomity sezon zawodniczek i zawodników tarnowskiego Startu. Organizatorem zawodów było Tarnowskie Zrzeszenie Sportów Niepełnosprawnych Start oraz Urząd Miasta Tarnowa. Zawody zostały dofinansowane z funduszu PFRON.

W zmaganiach uczestniczyli zawodnicy Startu Katowice, Integracji Tarnobrzeg, Siłowni Tarnowiec, Piasta Wola Rzędzińska oraz gospodarze turnieju sztangistki i sztangiści Startu Tarnów. Wspólne starty zawodników pełnosprawnych z zawodnikami niepełnosprawnymi pokazały jak ważne jest eliminowanie barier pomiędzy sprawnymi i niepełnosprawnymi oraz ich integracja w środowisku sportowym. Uroczystego otwarcia tarnowskiego turnieju dokonał dyrektor Wydziału Sportu w Tarnowie Marek Baran.

Zawody odbyły się w kategorii open kobiet, w kategorii do 67,5 kg i powyżej 67,5 kg mężczyzn, także w kategorii open, gdzie o zwycięstwie decydowała ilość punktów uzyskana przez zawodniczkę i zawodnika według formuły A. Haleczko. Wśród kobiet najsilniejszą uczestniczką zmagań okazała się Aneta Szot, aktualna mistrzyni i rekordzistka Polski wśród zawodniczek pełnosprawnych z klubu START Tarnów, uzyskując wynik 102 kg/90,981478 pkt. przed koleżanką klubową Marzeną Łazarz, mistrzynią Europy z Grecji 2007 roku i szósta zawodniczką Paraolimpiady z Pekinie 2008 i Londynu 2012, także aktualna mistrzynią i rekordzistką Polski wśród zawodniczek niepełnosprawnych. Marzena w swoim drugim podejściu wycisnęła sztangę ważącą 100 kg/87,510524 pkt. a w trzeciej próbie zmagała się ze sztangą ważącą 104 kg walcząc z koleżanką klubową, ale niestety podejście dające jej zwycięstwo w końcowej klasyfikacji nie zostało zaliczone przez sędziów. Na trzecim miejscu Małgorzata Noga z Integracji Tarnobrzeg, która zaliczyła w trzeciej próbie ciężar 72 kg i uzyskała 61,723243 pkt. według A. Haleczko.

W kategorii open mężczyzn do 67.5 kg zwyciężył Łukasz Ptak reprezentant gospodarza zawodów z nowym rekordem życiowym 117 kg przy wadze ciała 66,15 kg uzyskując 118,95638 pkt. przed Piotrkiem Piętosą ze Startu Katowice 107 kg/118,565161 pkt. co jest także jego nowym rekordem życiowym. W trzecim podejściu Piotrek próbował wycisnąć sztangę ważącą 108 kg dającą mu zwycięstwo, niestety próba była nieudana. Trzecie miejsce dla zwycięzcy zeszłorocznych zawodów zawodnika Startu Tarnów Michała Rudolphiego, który podniósł sztangę o wadze 109 kg/110,320249 pkt.

W kategorii open mężczyzn powyżej 67,5 kg nie miał sobie równych Piotr Szymeczek reprezentant Startu Tarnów. Paraolimpijczyk z Londynu. Piotr wygrał z wynikiem 180 kg/168,695599 pkt. Srebro wywalczył także zawodnik gospodarzy Artur Lis z wynikiem 140 kg/145,650216 pkt. Brązowy medal odebrał Dawid Staszuk z Integracji Tarnobrzeg 161 kg/134,280837 pkt.

Podczas zawodów dominowali siłacze Startu Tarnów, których trenerem jest Bogusław Szczepański. Pierwsza szóstka zawodniczek i zawodników każdej kategorii otrzymało pamiątkowe statuetki, a pierwsza trójka uhonorowana została medalami i nagrodami rzeczowymi. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. Zawodników dekorowali dyrektor Wydziału Sportu w Tarnowie Marek Baran, wiceprezes Startu Tarnów Andrzej Ziembowski uczestnik i finalista Paraolimpiady w pływaniu Ateny 2004 oraz główny organizator i prezes Startu Tarnów Bogusław Szczepański. Prezes Sczepański podziękował wszystkim sponsorom bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tej sportowej imprezy. Wśród sponsorów byli przedstawiciele Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz goście z Urzędu Miasta. Zmagania wspierały również firmy prywatne Firma Czakram – Jacek Okoński z Tarnowa, Firma Icoopal Zduńska Wola, Firma Izobud – Łąki Kozielskie, Firma Selena z Wrocławia, Firma Kreisel z Poznania, Firma Dolina Nidy – Pińczów, Rockwool Polska – Cigacice, Termo-Organika z Krakowa.


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia