Integracyjne Mistrzostwa Szczecinka w Wyciskaniu Sztangi Leżąc

28 listopada 2012
Autor:

pikt-ciezaryW Szczecinku odbyły się Integracyjne Mistrzostwa Szczecinka w Wyciskaniu Sztangi Leżąc. Miejsce zmagań ciężarowców było dość niecodzienne, ponieważ odbyły się w kinie Wolność, gdzie na co dzień odbywają się prelekcje filmów, odbywają się imprezy kulturalne, a tym razem ujrzeliśmy zawodników zmagających się z ciężarami.

Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród startujących, gdzie do rywalizacji przystąpiło prawie 60 zawodników z różnych zakątków kraju w tym 17 zawodników reprezentowało Szczecinek, a także dużym zainteresowaniem wśród publiczności, która zapełniła salę kinową. Pomysłodawcami tak wspaniałych zawodów byli pan Stanisław Podolańczyk oraz Piotr Musiał nie tylko organizator, ale przede wszystkim wspaniały zawodnik. Piotrek swoją przygodę z ciężarami w 1988 roku zaczął zdobywając 20 medali indywidualnych Mistrzostw Polski oraz w drużynowych Mistrzostwach Polski zawodników niepełnosprawnych, reprezentując Start Koszalin. Po 24 latach swoich startów właśnie w Szczecinku postanowił zakończyć swoją karierę.

Zawody odbyły się dzięki pomocy Urzędu Miasta, Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku oraz Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów „Słowianka”, a także przy udziale wielu innych osób, które czynie włączyły się do organizacji tych spektakularnych zmagań. Było to niesamowite wydarzenie sportowe, w którym rywalizowali zawodnicy pełnosprawni i niepełnosprawni. Dzięki takim imprezom sportowym jakie odbyły się między innymi w Szczecinku obie grupy zawodników w znakomity sposób integrują się. Uroczystego Otwarciu Mistrzostw Szczecinka dokonał burmistrz tego miasta Jerzy Hardie-Douglas, który przywitał wszystkich zawodników, gości oraz publiczność życząc jak najlepszych wyników. Zawody odbyły się w siedmiu kategoriach wagowych.

W najlżejszej kategorii wagowej do 67,5 kg zwyciężył Krzysztof Wodecki, kilkakrotny rekordzista i mistrz Polski z Jastrowia na co dzień reprezentujący Start Koszalin, uzyskał on rezultat 147,5 kg. Drugie i trzecie miejsce przypadło reprezentantom Szczecinka. Srebrny medal otrzymał Robert Zabuski 112,5 kg, a na najniższym stopniu stanął Mariusz Ulanowski 95 kg.

Kategorie wagową do 75 kg wygrał reprezentant Szczecinka Szymon Podolańczyk, który uzyskał taki sam wynik jak zawodnik z lżejszej kategorii wagowej Krzysiek Wodecki 147,5 kg. Drugi zawodnik z Kościerzyny Bogdan Kropidowski także zaliczył 147,5 kg, ale był wagowo cięższy od Szymona. Brązowy medal przypadł Piotrowi Wesołowskiemu reprezentantowi Startu Gdynia za podniesienie sztangi o wadze 142,5 kg.

Zwycięzcą kategorii 82,5 kg został zawodnik reprezentujący Szczecinek, Krzysztof Sosnowski, który zaliczył 155 kg w trzeci podejściu. Mateusz Kubacki ze Starkowa wywalczył srebrny medal z wynikiem 150 kg a Kacper Walczak z Białego Boru 142,5 kg.

Stanisław Podolańczyk także z Szczecinka uzyskał 195 kg i nie miał sobie równych w kategorii wagowej do 90 kg, gdzie zwyciężył z różnicą aż 20 kg nad drugim zawodnikiem Marcinem Budziszem ze Startu Gdynia, który zaliczył w drugim podejściu 175 kg. Brązowy medal zawisł na szyi zawodnika z Wałcza, Rafała Rychlickiego, który uporał się ze sztanga ważącą 165 kg.

Najlepszym zawodnikiem w kategorii do 100 kg został reprezentant Złotowa, Tomasz Napierała z wynikiem 190 kg. Bartosz Nowak z Wronek zaliczył 155 kg, a trzecie miejsce dla Sebastiana Tomaszewskiego z Jankowa 130 kg.

Reprezentanci Kartuz Daniel Makowski i Dariusz Fornela zajęli dwa czołowe miejsca w kategorii 110 kg. Daniel uzyskał 210 kg, a Dariusz 195 kg. Brąz wywalczył Jarosław Bastek zawodnik gospodarzy zawodów, który wycisnął sztangę ważącą 190 kg.

Najcięższą kategorie wagową powyżej 125 kg wygrał Andrzej Świerszcz z Wałcza, który zaliczył największy ciężar na tych zawodach 250 kg, drugie miejsce i srebrny medali dla Dawida Elgerta z Kartuz 237,5 kg. Brąz zdobywa Grzegorz Kowalewski ze Startu Triumf Bydgoszcz 107,5 kg.

Organizacja zawodów była na wysokim poziomie zarówno organizacyjnym jak i sportowym. Nad ich przebiegiem czuwali sędziowie IPC Piotr Musiał, Andrzej Ofczyński, Bogusław Kazimierczak oraz wielokrotny medalista Polski, Europy i Świata, a także medalista Paraolimpijski Ryszard Fornalczyk.

Zawodnicy zostali uhonorowani medalami, pucharami i wieloma nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez liczne grono sponsorów. Wielkie podziękowania dla Piotrka Musiała i dla pozostałych, którzy pomagali mu zorganizować tą znakomitą sportową imprezę.

Autorem zdjęć jest Sławomir Kłuciejasz.


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia