II Mistrzostwa Polski w podnoszeniu ciężarów

15 października 2012
Autor:

pikt-ciezaryW Kielcach w hali Sportowej Klubu Sportowego Tęcza-Społem Kielce, odbyły się Mistrzostwa Polski w kategorii Juniorek i Juniorów do lat 20 i 23, seniorek i seniorów oraz weteranek i weteranów w wyciskaniu klasycznym, czyli bez używania koszulek wspomagających zawodników pełnosprawnych. W mistrzostwach udział wzięło 200 uczestników a rywalizacja o tytuły Mistrzów Polski była bardzo ciekawa i emocjonująca. Udział w niej wżęło trzech zawodników niepełnosprawnych, którzy spełniają warunki uczestnictwa w zawodów według przepisów IPF (International Powerlifting Federation ).

Na pomoście w Kielcach zobaczyliśmy dwóch paraolimpijczyków aktualnych Mistrzów Polski, zawodników niepełnosprawnych Mariusza Tomczyka Start Wrocław/GZ LZS Olszanka Pogorzela, który wystartował w kategorii wagowej 59 kg oraz Wawrzyńca Latusa Stowarzyszenie Eurobeskidy Łodygowice/KS Pro Power Team Dąbrowa Górnicza w kategorii wagowej 75 kg. Tą wspaniałą dwójkę zawodników uzupełnił najstarszy w tym gronie 57-letni Zbigniew Michen Start Wrocław/GZ LZS Olszanka Pogorzela. Zbyszek wystartował w kategorii weteranów (50-59 lat) w łączonej kategorii wagowej (83-93 kg). Zbigniew Michen startuje na pomostach od prawie 40 lat, był medalistą Mistrzostw Świata, Europy a także dwukrotnie startował na paraolimpiadach. Jako jedyny zawodnik w Polsce startował w pięciu kategoriach wagowych rozpoczynając od kategorii 56 kg, następnie 60 kg, 67,5 kg, 75 kg i w Bydgoszczy po raz pierwszy zadebiutował w kategorii 82,5 kg.

Mariusz Tomczyk w swojej kategorii wagowej miał dwóch medalistów Mistrzostw Świata i Europy zawodników pełnosprawnych Dariusza Wszołę i Sławomira Gwoździa z Legnicy. Mariusz rozpoczął od ciężaru 150 kg, w drugim 155 kg i ostatecznie w trzecim podejściu zalicza w pięknym stylu 162,5 kg zostając Mistrzem Polski, a to nie koniec sukcesów Mariusza. Po zliczeniu punktów na najlepszego zawodnika mistrzostw okazało się, że Mariusz zajął drugie miejsce, przegrywając zaledwie o 0,06 pkt. ze zwycięzcą kategorii wagowej 66 kg Adamem Balawejderem, który zaliczył ciężar 178 kg.

Wawrzyniec Latus zwyciężył w kategorii wagowej do 74 kg. Zaliczył pierwsze podejście do 170 kg. W drugim zadysponował na sztangę 180 kg i po wyciśnięciu ciężaru, trzymając już sztangę w górze na zablokowanych łokciach nie poczekał na komendę sędziego głównego stojak i podejście zostało spalone. W trzecim Wawrzyniec zadysponował na sztangę o 5 kg więcej i tym razem podejście zostało zaliczone. W klasyfikacji open zajął wysokie 5 miejsce.

Ostatni z zawodników Zbigniew Michen zajął trzecie miejsce z wynikiem 127,5 kg w II grupie weteranów w kategorii łączonej (83-93 kg). Trzecie podejście do ciężaru 130 kg nie zostało zaliczone. Zbyszek podobnie jak Wawrzyniec nie poczekał na komendę sędziego stojak. Start zawodników należy uznać za bardzo udany.


Autor: Grzegorz Leski

Grzegorz Leski

Czynny uczestnik z ponad 40 letnim doświadczeniem w sportach siłowych. Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Europy Weteranów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski i Rekordzista Polski w wyciskaniu leżąc. Obecnie sędzia klasy międzynarodowej w trójboju siłowym i wyciskaniu leżąc International Powerlifting Federation, a także sędzią w wyciskaniu leżąc sportowców niepełnosprawnych IPC Powerlifting. Członek Kolegium Sędziów, Komisji Sportowej i Rady Zawodniczej Polskiego Związku Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego. Instruktor sportów siłowych i kulturystyki, a od 1991 roku pracownik wielu klubów sportowych, oraz siłowni. Jako spiker bierze czynny udział w oprawie wielu imprez sportowych. Publicysta sportowy – opracowuje relacje z zawodów dla mediów.


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia