II Międzynarodowy Turniej Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej

1 czerwca 2016
Autor:

pikt_siatkowaZrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze było organizatorem II Międzynarodowego Turnieju Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej, który odbył się w dniach 26-29 maja 2016 roku na boiskach do piłki siatkowej plażowej Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze.

Impreza dofinansowana była przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. W turnieju brały udział zespoły z Kazachstanu, Słowacji oraz z Polski, które znajdują się w światowej czołówce. W polskich zespołach wystąpili zawodnicy z Łodzi, ze „Startu” Zielona Góra , „Startu” Jelenia Góra oraz jeden zawodnik IKS „Atak” Elbląg. Rozgrywki przeprowadzono w dwóch grupach. W grupie I dla zespołów zgodnych z przepisami międzynarodowej klasyfikacji schorzeń zwyciężył Kazachstan pokonując w finale 2:0 (18,9) zespól Polska I (Jacek Moliński „Start” Zielona Góra, Łukasz Zieliński i Piotr Matuszkiewicz – Łódź). W meczu o trzecie miejsce zespół Polska II (Tomasz Adamowski, Tomasz Kuryś „Start” Zielona Góra, Artur Wąsowicz IKS „Atak” Elbląg) pokonał w tie-breaku po zaciętej walce Słowację 2:1 (13,-13,11). Rozegrany został również turniej OPEN, w którym grali zawodnicy z różnymi schorzeniami. W grupie tej zwyciężył zespół Zielona Góra 1, II miejsce zajął zespól Zielona Góra 2, III miejsce zespół „Start” Jelenia Góra. Ekipy otrzymały puchary i dyplomy, zawodnicy nagrody rzeczowe. Najlepsi zawodnicy zostali uhonorowani pucharami:
• Erbołat Ałtayev – Kazachstan
• Tomasz Adamowski – „Start” Zielona Góra
• Juraj Kucej – Słowacja
• Piotr Matuszkiewicz – Łódź
Podkreślić należy wysoki i wyrównany poziom turnieju. Niepełnosprawni zawodnicy grali bardzo ambitnie i niejednokrotnie demonstrowali umiejętności porównywalne z umiejętnościami siatkarzy pełnosprawnych. Mamy nadzieję, że piłka siatkowa plażowa w przyszłości znajdzie swoje miejsce w programie Igrzysk Paraolimpijskich.