Igrzyska Polonijne – podsumowanie

16 sierpnia 2011
Autor:

pikt-wydarzeniaXL Światowe Igrzyska Polonijne przeszły do historii. Na wrocławskich arenach sportowych rywalizowało prawie 2 tysiące sportowców z całego świata.

Od początku imprezy zmaganiom zawodników towarzyszył doping członków Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. To wynik współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – organizatorem Igrzysk, dzięki której Polacy mieszkający na stałe poza krajem mogli zintegrować się z kibicami niepełnosprawnymi. Ci z kolei mogli podczas imprezy promować pozytywne wzorce kibicowania oraz propagować ideę aktywizacji poprzez sport.

3 sierpnia był dniem integracyjnym. Do rywalizacji sportowej włączyli się niepełnosprawni zawodnicy klubu Start Wrocław. Jako pierwsi swój udział w Igrzyskach rozpoczęli pływacy. Na basenie znajdującym się w kompleksie Stadionu Olimpijskiego obok siebie płynęli Polonusi i sportowcy niepełnosprawni. Gdy do tego dodać doping Klubu Kibiców Niepełnosprawnych mamy pełny obraz integracji. Co ciekawe, nasze koleżanki i koledzy nie stanowili tła dla zawodników z zagranicy. Przeurocza Kasia Sobczak aż dwa razy stawała na podium, pozostawiając w tyle bądź co bądź całkowicie sprawne sportsmenki. Najwięcej owacji zebrał jednak nasz najmłodszy członek KKN-u Nicholas Nieprzecki, który na co dzień porusza się za pomocą parapodium. Dopingowała mu na stojąco cała pływacka hala, z wicemarszałkiem Dolnego śląska Radosławem Mołoniem oraz dyrektorem Wydziału ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Andrzejem Mańkowskim na czele.

W rywalizacji pływaków wzięli udział:
Gosia Asajewicz (Start)
Kamil Rzetelski (Start)
Kasia Sobczak (Start) – srebrne medale w konkurencjach 100 m stylem grzbietowym i 50 m stylem dowolnym
Nicholas Nieprzecki (Start, KKN)
Patryk Jakubiec (Start)
Sebastian Szaburo (Start, KKN)
Marcin Wołoszyn (Start, KKN)
Boguś Czernewcan (KKN)
Wojciech Seidel – trener

Po pływakach na areny sportowe weszli siatkarze Startu uprawiający siatkówkę na siedząco. Rozegrali oni pokazowy mecz z najlepszymi sprawnymi zawodnikami Igrzysk, nie dając im oczywiście żadnych szans. W tym samym czasie na kortach swoimi umiejętnościami popisywali się tenisiści na wózkach IKSON „Lob” Wrocław. Tadeusz Kruszelnicki, Maksymilian Szary, Łukasz Parulewicz i Andrzej Suchorzewski udowodnili zgromadzonej publiczności, że tenis na wózkach może być bardzo atrakcyjnym widowiskiem.

Około godziny 19-tej wszyscy uczestnicy Igrzysk przenieśli się na Pergolę. Tam właśnie każdego wieczoru wręczane były medale. 3 sierpnia poza krążkami wszyscy medaliści otrzymali od Klubu Kibiców Niepełnosprawnych pamiątkowe smycze i koszulki. Po dekoracjach licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć show w wykonaniu zawodniczek i zawodników sekcji podnoszenia ciężarów, członków kadry narodowej i paraolimpijskiej. Niezwykły pokaz połączony z odpowiednio dobraną muzyką i multimediami wzbudził podziw wszystkich.

Reprezentacja Polski zaprezentowała się w składzie:
Małgorzata Hałas – wielokrotna medalistka mistrz Polski
Małgorzata Tomczyk – wielokrotna medalistka mistrzostw Polski
Andrzej Szatkowski – medalista mistrzostw Europy
Andrzej Owczarek – wielokrotny medalista mistrzostw Polski
Mateusz Malinowski – reprezentant Polski
Sławomir Szymański – rekordzista świata w wadze 52 kg; rekord 152, 5 kg
Mariusz Tomczyk – trzykrotny paraolimpijczyk, rekordzista Polski, 180 kg
Mariusz Oliwa – trener szkolenia paraolimpijskiego oraz Startu Wrocław
Marek Purczyński – fizjoterapeuta kadry
Łukasz Pikuła – sędzia techniczny Startu Wrocław

Po zakończeniu pokazów rozpoczęła się zabawa z udziałem wszystkich uczestników Igrzysk. Koncert muzyczny, karaoke, wspólne śpiewanie polskich przebojów – lepszej integracji nie sposób wymyślić. Nas może cieszyć fakt, iż kilkadziesiąt osób z Klubu Kibiców Niepełnosprawnych pokazało, że potrafią nie tylko dopingować, ale również świetnie się bawić.

Autor: Mariusz Mazur

Mariusz Mazur


Related Posts:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia