HETMAN TANDEM CUP 2012 w pełni Fair Play! – zacięta rywalizacja do ostatnich metrów

9 maja 2012
Autor:

pikt-kolarstwoTrzeciego maja zakończył się sześcioetapowy Międzynarodowy wyścig kolarski „Hetman Tandem CUP 2012”. W którym udział wzięło 5 załóg żeńskich, w tym dwie z Białorusi i 16 męskich załóg krajowych. Koledzy z Serbii, Słowacji i Rumunii z przyczyn finansowych w ostatniej chwili zrezygnowali z udziału w wyścigu.

Tegoroczna rywalizacja sportowa wśród załóg żeńskich była dość jednostronna i monotonna, gdyż mistrzynie z Paraolimpiady w Pekinie Białorusinki Iryna Fiedutowa z pilotką Aleną Drozdową już od pierwszego etapu wyraźnie dominowały nad Mistrzyniami Polski Iwoną Podkościelną i Aleksandrą Wnuczek. Tak więc Białorusinki rywalizację tę wygrały na wszystkich etapach, podobnie jak zdecydowanie drugie były Mistrzynie Polski. W załączeniu tabela wyników.

Rywalizacja męskich załóg była zacięta i pełna niespodzianek, gdyż zwycięzcę poznaliśmy dopiero po premiach lotnych i końcowym finiszu ostatniego etapu.

Po trudnym pierwszym etapie z minimalną przewagą 9 sekund prowadził tandem aktualnych Wicemistrzów Świata Krzysztof Kosikowski (zawodnik) z Arturem Korcem (pilot) z klubu OKS „Warmia i Mazury”.

Drugi etap – trudne kryterium uliczne wokół centrum Lublina, wygrała załoga z klubu „Syrenka Warszawa” w składzie Adrian Juszczyk (zawodnik) z Ernestem Kurowskim (pilot), lecz w ogólnej klasyfikacji na pierwsze miejsce wyszła o 7 sekund nad poprzednio prowadzącym tandemem Marcina Polaka z Michałem Ładoszem reprezentanci klubu KKT „Hetman” Lublin.

Wspólna praca opłaciła się
Trzeci najdłuższy etap wyścigu – 91 km, rozegrany został w Grabanowie. Na drugiej z dziewięciu rund czołówkę utworzyły 3 załogi dotychczas jadące w środku stawki. Ponieważ dzielnie współpracowali to przewaga nad pozostałą grupą, a także liderami, stale wzrastała. Ostatecznie trójka śmiałków na mecie osiągnęła przewagę niemal trzech minut, co spowodowało, że po trzecim etapie liderem został Piotr Kołodziejczyk z pilotem Pawłem Kowalkowskim z OKS „Warmia i Mazury”, uzyskując 2 minuty 35 sekund przewagi nad dotychczasowymi liderami. Etap wygrała załoga z „FizjoTech” Warszawa Damian Szumigaj (zawodnik) i Sylwester Matusiak (pilot).

Wygrana o włos
Czwarty etap – jazdę indywidualną na czas, wygrała załoga Marcin Polak z Michałem Ładoszem z KKT „Hetman” Lublin wyprzedzając o 8 setnych sekundy obecnych wicemistrzów świata Krzysztofa Kosikowskiego i Artura Korca z OKS „Warmia i Mazury”. Obie te załogi o 48 sekund zniwelowały przewagę liderów i zwycięzców poprzedniego etapu.

Gest w pełni Fair Play
Piąty etap – kryterium uliczne w Rokitnie, wygrali Krzysztof Kosikowski i Artur Korc z OKS „Warmia i Mazury” przed Marcinem Polakiem i Michałem Ładoszem z KKT „Hetman” Lublin. Te dwie załogi odjechały pozostałej części grupy na przeszło półtorej minuty przewagi, co spowodowało, że lider zwycięzca trzeciego etapu Piotr Kołodziejczyk i Paweł Kowalkowski zachowali tylko 27 sekund zapasu na ostatni etap. W tym miejscu należy podkreślić bardzo sportową postawę kolegów z OKS „Warmia i Mazury” Krzysztofa Kosikowskiego i Artura Korca, którzy przed etapem zgodzili się i przekonali innych zawodników, aby poczekać na lubelską załogę, która miała defekt na dojeździe do miejscowości Rokitno i spóźniła się na start. Ten gest zachował możliwość dalszej sportowej rywalizacji głównych konkurentów do pierwszego miejsca.

Na finiszu
Ostatni szósty etap rozgrywany był w miejscowości Leśna Podlaska w bardzo słonecznej i przyjaznej atmosferze lokalnych sympatyków kolarstwa tandemowego. Wójt Gminy Pan Marian Tomkowicz gościł już po raz czwarty kolarzy tandemowych z najwyższą estymą, przygotował trasę i liczne nagrody, bowiem ten etap był osobnym wyścigiem punktowym o puchar Pana Wójta. Po zaciętej rywalizacji i bardzo wyrównanej walce finiszując zwycięsko na dwóch lotnych premiach w całej rywalizacji zwyciężyła załoga Marcin Polak i Michał Ładosz z KKT „Hetman” Lublin wyprzedzając tylko o 8 sekund aktualnych Wicemistrzów Świata Krzysztofa Kosikowskiego i Artura Korca z OKS „Warmia i Mazury”. Trzecie miejsce wywalczyła dzielnie finiszując na ostatnim etapie załoga Przemysław Wegner i Arkadiusz Garczarek z „Razem” Poznań. Ten tandem także zdobył Puchar Pana Wójta Gminy Leśna Podlaska, wygrywając wyścig punktowy znacznie nad załogą lubelską.

Imprezę należy uznać za sportowo i organizacyjnie udaną, ponieważ pogoda i kibice dopisali, a rywalizacja dostarczyła wiele sportowych emocji.

Wyniki do pobrania poniżej.

Autorem zdjęć jest Patryk Góźdź.

Autor: Andrzej Góźdź

Od czasów juniorskich aktywny zawodnik szachowy, w 1987 roku zdobywca III miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Niewidomych w szachach. W latach 83 do 97 wraz z drużyną Lublina ośmiokrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski w tej samej dyscyplinie. Od 1998 roku kolarz tandemowy, a dwa lata później zdobywca dwóch tytułów Mistrza Polski w jeździe indywidualnej i drużynowej na czas. W latach 2001 i 2002 tytuł wicemistrza Polski podczas wyścigu ze startu wspólnego. Obecnie prezes Kolarskiego Klubu Tandemowego HETMAN w Lublinie. Pracuje zawodowo jako adwokat.