Finał XV Mistrzostw Polski w Warcabach

26 czerwca 2011
Autor:

pikt-warcabyW zmaganiach w Krynicy-Zdroju wzięło udział 12 warcabistów uprawnionych do gry w finale. Jedynie w miejsce zakwalifikowanego Michała Czarskiego oraz pierwszego rezerwowego Krzysztofa Furtaka z Hetmana Lublin w zastępstwie w mistrzostwach wziął udział Tomasz Kuziel z Łuczniczki Bydgoszcz.

Rywalizacja została podzielona na 10 rund. Wyrównany poziom zawodników oraz częste zmiany lidera zagwarantował duże emocje; tylko pierwsza runda nie przyniosła niespodzianek – wygrywali faworyci. W drugiej rundzie Mistrzyni Polski Ewa Wieczorek (Victoria Białystok), szybko uległa koledze klubowemu Ryszardowi Biegasikowi. Największą niespodziankę sprawił Marek Maćkowiak z Tęczy Poznań, który wygrał z aktualnym Mistrzem Polski – Janem Sekułą (Cross Opole). W kolejnym etapie Stanisław Mazur (Podkarpacie Przemyśl), wygrywa z liderem Markiem Maćkowiakiem. Jan Sekuła po ciężkiej walce remisuje z Bernardem Olejnikiem (WiM Olsztyn), a Leszek Stefanek (Hetman Lublin) z Józefem Tołwińskim (Victoria Białystok). Po czwartek rundzie na prowadzenie wysuwa się Andrzej Jagieła (Podkarpacie Przemyśl), po piątej Leszek Stefanek.

Zacięta walka rozstrzyga się dopiero w ostatniej rundzie – na fotel lidera powraca Andrzej Jagieła po wygranej z Ewą Wieczorek a dotychczasowy lider Leszek Stefanek remisuje z Markiem Maćkowiakiem i spada na trzecie miejsce. Tytuł Mistrza Polski zdobywa Andrzej Jagieła, drugi jest Jan Sekuła. Warto dodać, że miejsca w pierwszej dziesiątce zagwarantowały zawodnikom awans do warcabowej kadry Polski.

W przerwie zasadniczego turnieju Mistrzostw Polski odbyły się VII Mistrzostwa Polski błyskawicze (blitz). Wystartowało 10 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Jan Sekuła zdobywając 17 punktów na 18 możliwych, drugi był Leszek Stefanek (13 punktów), a trzeci Józef Tołwiński (12 punktów).

Jerzy Gorczyński
źródło: crossopole.pl

Autor: Filip Rodzik


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia