Dziewięć medali Mistrzostw Świata UCI w parakolarstwie

6 sierpnia 2015
Autor:

pikt-kolarstwoŚwietne wynik i 9 medali Polskich parakolarzy na Mistrzostw Świata UCI w szwajcarskim Nottwil. Mimo upadku i kontuzji sprzed kilku dni, obolała Anna Harkowska zawodniczka OKS Warmii i Mazur, rozpoczęła medalową serię, 21-kilometrową trasę czasówki pokonała w czasie 33.08,17., uzyskując drugi wynik w stawce.

W wyścigu ze startu wspólnego, na dystansie 62 km. kolejność była taka sama jak na 21-kilometrowej trasie czasówki, zawodniczka z polski była nieco wolniejsza od brytyjskiej multimedalistki Sarah Storey i z dorobkiem dwóch srebrnych medali polka zakończyła swój udział w zawodach. W tandemach natomiast równych nie miały sobie Iwona Podkościelna i Aleksandra Wnuczek (KKT Hetman Lublin), czy to na 31-kilometrowej trasie czasówki czy to na kryterium ulicznym o długości 77 km., rywalki nie wytrzymały tempa, jakie narzuciły polki poprzez techniczne zjazdy, które są ich najmocniejszą stroną, dlatego też polki dwukrotnie zdobyły tęczowe koszulki, oraz dwa złote medale. W tandemie mężczyzn złoty medal wywalczyli Marcin Polak i Michał Ładosz (KKT Hetman Lublin), w kryterium ulicznym nie poszło już tak dobrze naszym reprezentantom, utrzymując się w czołówce i walcząc o zwycięstwo z Holendrami i Hiszpanami, na ostatnim zjeździe pojawił się problem techniczny – przebite koło wyeliminowało ich z rywalizacji o podium. Pech nie opuszczał też Renaty Kałuża (Stal Rzeszów), która dwukrotnie przez kłopoty techniczne straciła pozycję liderki, mimo to 14-kilometrową czasówkę, jak i maraton ze startu wspólnego zakończyła na trzecim miejscu, zdobywając dwa brązowe medale. Rafał Wilk (Stal Rzeszów), 15,5-kilometrową jazdę indywidualną na czas, wygrał bez najmniejszych problemów, jazda indywidualna na czas jest jego specjalnością, dlatego też miał duży zapas nad rywalami i nie musiał ryzykować na zjazdach. W wyścigu ze startu wspólnego na 46,5 km. trasę pokonał w 1:32.40, na drugim okrążeniu zostawił rywali w tyle i samotnie zmierzał do mety, czym udowodnił swoją wyższość nad rywalami. Rafał podobnie jak dwa lata temu w Kanadzie, tym razem w Nottwil został podwójnym mistrzem świata.