Dwudziesta rocznica śmierci ojca światowej rehabilitacji

18 lutego 2015
Autor:

pikt-infoDwudziesta rocznica śmierci ojca światowej rehabilitacji. Dziś mija równo 20 lat od śmierci profesora Wiktora Degi – wybitnego polskiego ortopedy, naukowca, założyciela Szpitala Klinicznego w Poznaniu. Z tej okazji przypominamy krótko sylwetkę profesora, przez wielu nazywanego ojcem światowej rehabilitacji. Jego model kompleksowej rehabilitacji został uznany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za obowiązujący standard na całym świecie.

Wiktor Dega był światowej sławy chirurgiem i ortopedą, a także naukowcem Akademii Medycznej w Poznaniu. Pracował jako ekspert WHO, był współzałożycielem i pierwszym prezesem Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem. Specjalizował się m.in. w leczeniu ortopedycznym dzieci, ratując ich zdrowie, a niekiedy również życie, za co mali pacjenci odwdzięczyli się, przyznając profesorowi w 1969 r. Order Uśmiechu. Dega studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Berlinie, a następnie kontynuował naukę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W 1924 roku rozpoczął pracę w Zakładzie Ortopedycznym im. B.S. Gąsiorowskiego, pod kierownictwem profesora Wierzejewskiego. To właśnie życzliwość i wsparcie doświadczonego lekarza pozwoliły Wiktorowi Dedze na szybkie zdobywanie umiejętności, wdrażanie własnych technik operacyjnych oraz prowadzenie badań naukowych. Specjalizował się w ortopedii i chirurgii ortopedycznej, a swoją wiedzę pogłębiał podczas licznych staży zagranicznych m.in. we Francji, Szwecji i Włoszech. Obserwując pracę zachodnich lekarzy, Wiktor Dega stopniowo tworzył podwaliny naukowe dla rozwoju rehabilitacji medycznej w Polsce. Jeszcze w latach 20-tych Dega zaczął prowadzić szerokie badania wad postawy u poznańskich dzieci (w następstwie w dwóch szkołach wprowadzono regularne ćwiczenia korekcyjne). Wiktor Dega w 1945 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego i objął kierownictwo Katedry i Kliniki Ortopedycznej Uniwersytetu Poznańskiego. W tym okresie przebudował Klinikę Ortopedyczną oraz stworzył oddział rehabilitacji oparty na koncepcji, która w 1970 roku została uznana przez Światową Organizację Zdrowia jako modelowy wzór do naśladowania. Rehabilitacja według modelu Degi miała być: powszechna (dostępna dla wszystkich chorych), wczesna (rozpoczynała się nierzadko jeszcze przed samym zabiegiem), kompleksowa (w zależności od potrzeb pacjenta, z udziałem lekarzy różnych specjalności, a dla dzieci także nauczyciela) oraz ciągła (prowadzona tak długo, jak była potrzebna). Model ten zrewolucjonizował dotychczasowe metody rehabilitacji i zapewnił profesorowi Dedze miejsce wśród najwybitniejszych światowych lekarzy. Program kompleksowej rehabilitacji jest na całym świecie stosowany do dziś. Profesor Dega był aktywny zawodowo do końca lat 60-tych XX wieku. Już wówczas był „postacią historyczną” dla pracujących z nim ortopedów i rehabilitantów. Nie angażował się w działalność publiczną ani nie mówił dużo o sobie, zamiast tego po prostu ciężko pracował. – Najstarsi pacjenci, którzy jeszcze pamiętają profesora, zgodnie określają go jako ideał lekarza, dla którego dobro pacjenta liczyło się najbardziej. Często odwiedzał on swoich podopiecznych na oddziale, także poza oficjalnymi godzinami pracy – wspomina dr hab. n. med. Przemysław Lisiński, Kierownik Kliniki Rehabilitacji. Profesor Dega do śmierci mieszkał na terenie szpitala. Od 1996 roku Szpital Kliniczny nosi jego imię.

O Szpitalu im. Wiktora Degi
Ortopedyczno-rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu został zbudowany w 1871 roku. Na bazie Collegium Marcinkowskiego, w 1955 roku rozpoczął swoją działalność Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W Szpitalu tym działała wówczas tylko jedna Klinika Ortopedyczna. Pierwszym dyrektorem tego Szpitala został (i był nim aż do dnia przejścia na emeryturę) prof. Wiktor Dega. W 1996 r., w setną rocznicę urodzin profesora, Szpital otrzymał Jego imię. Misją Szpitala jest leczenie i nauczanie w oparciu o najwyższe standardy. Na terenie Szpitala funkcjonuje 8 specjalistycznych klinik: Klinika Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii; Klinika Ortopedii Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej; Klinika Chirurgii Kręgosłupa, Ortopedii Onkologicznej i Traumatologii; Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki; Klinika Rehabilitacji; Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Reumatologii i Rehabilitacji. Mieszczą się tutaj również zakłady i pracownie (m.in. Zakład Patofizjologii Narządu Ruchu), w których uczą się studenci poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukoronowaniem dotychczasowej działalności Szpitala im. W. Degi jest zdobyta w 2014 nagroda im. prof. Zbigniewa Religi – tytuł „Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia”.
Aktualności na temat szpitala: http://www.orsk.ump.edu.pl.

Autor: RedakcjaPozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia