DEBATA – Pełno(s)prawni w sporcie i w mediach na przykładzie sportu pływackiego

4 kwietnia 2013
Autor:

pikt-wydarzenia101 sportowców – 36 medali. Pół roku po Igrzyskach Paraolimpijskich skończył się medialny szum spowodowany osiągnięciami paraolimpijczyków. Media wyraźnie straciły też zainteresowanie sportem osób niepełnosprawnych. Tymczasem pomimo obietnic płynących z Ministerstwa Sportu, warunki do uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne wcale nie uległy poprawie. Z roku na rok organizowanych jest coraz mniej zawodów dla niepełnosprawnych sportowców.

Brak finansowania na najważniejsze imprezy sportowe, jak np. Mistrzostwa Polski w pływaniu. W tym roku nie odbędą się też żadne zawody pływackie organizowane przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych – START. Za sukcesami sportu paraolimpijskiego, w tym sportu pływackiego, powinny iść zmiany systemowe i szkoleniowe. Sport, struktury i system szkolenia powinien się rozwijać – tak nie jest. W Krakowie nie istnieje zorganizowany i skuteczny system rozwijania potencjału i szkolenia młodzieży niepełnosprawnej dający nadzieje na kolejne sukcesy olimpijskie.

Co zrobiono w tej kwestii? Gdzie szukać przyczyn, a gdzie pomocy? Co można zrobić, a co właśnie się dzieje?

Szukamy skutecznych, perspektywicznych rozwiązań. Rozważamy o przyszłości i kierunkach rozwoju sportu oraz przekazu medialnego dotyczącego niepełnosprawnych sportowców. Punktem wyjścia do dyskusji będzie decyzja Polskiego Związku Pływackiego, który z powodu braku finansowania zawodów w pływaniu osób niepełnosprawnych umożliwił im start w zawodach razem z pełnosprawnymi sportowcami. Porozmawiamy o efektach i perspektywach jakie niesie za sobą to rozporządzenie.

II Integracyjny Maraton Pływacki o Puchar Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego odbywający się równocześnie z planowaną debatą to dobry moment do rozpoczęcia dyskusji o kondycji sportu osób niepełnosprawnych. Konferencję zakończy ceremonia dekoracji zwycięzców uczestników Maratonu.

20 kwiecień 2013 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Plan debaty – poprowadzi: Piotr Bednarski

Część pierwsza: Pływanie jako przykład. (start godz. 15:30)

Marcin Ryszka: Mistrz Świata w pływaniu 2012, paraolimpijczyk Londyn 2012
– możliwości treningowe niepełnosprawnego sportowca (początki i obecnie)

Łukasz Szeliga: prezes Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” w Bielsku-Białej
– finansowanie zawodów dla niepełnosprawnych sportowców

Tadeusz Rodziewicz: przewodniczący komisji ds. Pływania Osób Niepełnosprawnych i Niesłyszących przy Polskim Związku Pływackim.
– perspektywy rozwoju dla niepełnosprawnych sportowców. Rozwiązania i sugestie. (starty z pełnosprawnymi sportowcami w zawodach organizowanych przez PZP)

Tomasz Nowakowski: klasyfikator International Paralympic Committee
– zasady klasyfikacji i nadawania klas startowych pływakom niepełnosprawnym

Przerwa (godz. 16:30)
– prezentacja sprzętu: mono – ski (sprzęt narciarski dla osób niepełnosprawnych)
– możliwość spróbowania swoich sił w jeździe na handbike’u (trójkołowy rower
napędzany ręcznie)
– bufet.

Część druga: (start godz. 16:45)

Prezentacja filmu będącego elementem kampanii społecznej realizowanej na zlecenie rządu brytyjskiego przez publiczną telewizję BBC (Paraolimpiada 2012)

Rafał Wilk: dwukrotny złoty medalista w jeździe na handbike’u (Paraolimpiada w Londynie 2012)
– czy po sukcesach polskich paraolimpijczyków w Londynie widać perspektywy i zmiany w rozwoju sportu osób niepełnosprawnych?

Katarzyna Rogowiec: dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w biegach narciarskich (Turyn 2006), członek Komitetu Zawodników przy Światowej Agencji Antydopingowej
– medialny wizerunek sportowca na świecie i w Polsce

Joanna Łasocha: (INWENTARIUM) właścicielka firmy specjalizującej się w tworzeniu akcji promocyjnych Karolina Perrin:(Karek Design) projektantka wystaw interaktywnych, z kilkuletnim doświadczeniem w opracowywaniu wizerunku firm i produktów.
– marketing, kampanie reklamowe z udziałem niepełnosprawnych sportowców.

Katarzyna Pabian: wiceprzewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej
– perspektywy rozwoju i współpracy rozwoju niepełnosprawnych sportowców w Małopolsce

Podsumowanie i wnioski
Zakończenie planowane na godz. 18:15

Kontakt: pelnosprawniwsporcie@gmail.com
Numer telefonu: 884 961 777 – Małgorzata Prochal

Zapraszamy do udziału w debacie!


Tagi:

Pozostałe newsy w tej kategoriiWydawnictwa

Wyróżnienia