Biało-czerwono w belgijskim Ronde van België

15 maja 2013
Autor:

pikt-kolarstwo12 maja w Belgii zakończył się wieloetapowy, międzynarodowy wyścig tandemowy Ronde van België w którym polska kadra w liczbie 6 załóg tandemowych rywalizowała z najlepszymi tandemami z całego Świata (28 tandemów). Podczas czterodniowej rywalizacji, kolarze mieli do przejechania 6 etapów, w sumie ok. 328 km.

W dniu prologu 9 maja o 12:30 w mieście Gedinne został rozegrany wyścig indywidualnej jazdy na czas 5km i 30m. Już od samego początku Polacy prezentowali znakomitą formę zajmując drugie i trzecie miejsce na podium. W tym samym mieście, dwie i pół godziny później czekała na zawodników 75 km trasa. Po porannej „rozgrzewce” Polacy zajęli pierwsze, oraz trzecie miejsce.

Trzeci etap 86km dnia następnego w mieście Overpelt, zaowocował zajęciem całego podium przez męską część naszych tandemów. Kobiety również niemiały powodu do wstydu zajmując trzecie miejsce, a na mecie o ich trzecim miejscu zadecydował footofinisz. Wśród męskiej części załóg tandemowych Polacy uplasowali się na trzech pierwszych miejscach.

O godzinie 10:00 kolejnego dnia na welodromie w Hulshout, zawodnicy rywalizowali na odcinku 1 kilometra. Wśród mężczyzn wygrał tandem Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) uzyskując czas 00:02:45. Kobiety uplasowały się na drugiej pozycji uzyskując czas niewiele goryszy od swoich kolegów 00:03:09. O 15:00 tego samego dnia, kolarze wystartowali na 80 kilometrowej trasie. Był to już przedostatni etap w którym na podium stanęły nasze zawodniczki zajmując trzecie miejsce i kończąc etap z czasem 2:03:20. Męskie tandemy wytworzyły wystarczającą przewagę nad pozostałymi ekipami, aby w generalnej klasyfikacji znaleźć się odpowiednio wysoko.

12 maja, podczas ostatniego 80 kilometrowego etapu w Essen, Podkościelna i Wnuczek znów pokazały klasę zajmując drugie miejsce 01:55:59. Wśród załóg męskich, tak jak na poprzednim etapie nie znaleźli się na podium. Dopiero na czwartej, najbardziej nielubianej pozycji znalazł się tandem Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) 01:53:35.

Podsumowując. W klasyfikacji ogólnej na podium było biało-czerwono, polska kadra naszych kolarzy, zajęła całe pudło. Jest to kolejny raz od 2009 roku, gdy w 27 letniej historii wyścigu Ronde van België, nasze tandemy zdobyły drużynowo pierwsze miejsce, dlatego tym bardziej mamy powód do dumy. Serdecznie gratulujemy.

Skład kadry

Kobiety:
Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot).
Mężczyźni:
Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot).
Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot).
Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot).
Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot).

Etap 1 – Gedinne (5030m – prolog – jazda na czas) – 09.05.2013 r. – 12:30

Kobiety:
2 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 00:07:35,06.
Mężczyźni:
2 m-sc: Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) – 00:06:37,24.
3 m-sc: Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot) – 00:06:42,72.
6 m-sc: Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot) – 00:06:44,64.
10 m-sc: Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) – 00:06:54,49.
18 m-sc: Kożuch Ryszard (zawodnik) / Dwojakowski Maksymilian (pilot) – 00:11:02,99.

Etap 2 – Gedinne (75km) – 09.05.2013 r. – 15:00

Kobiety:
1 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 02:00:56.
Mężczyźni:
1 m-sc: Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot) – 01:54:09.
3 m-sc: Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot) – 01:55:17.
5 m-sc: Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) – 01:55:27.
6 m-sc: Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) – 01:55:27.
18 m-sc: Kożuch Ryszard (zawodnik) / Dwojakowski Maksymilian (pilot) – 02:49:10.

Etap 3 – Overpelt – Koningsstraat (86km) – 10.05.2013 r. – 15:00

Kobiety:
3 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 01:59:48.
Mężczyźni:
1 m-sc: Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) – 01:56:13.
2 m-sc: Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) – 01:59:57.
3 m-sc: Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot) – 01:59:57.
6 m-sc: Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot) – 02:00:35.

Etap 4 – Hulshout (ok. 1km – welodrom) – 11.05.2013 r. – 10:00

Kobiety:
2 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 00:03:09.
Mężczyźni:
1 m-sc: Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) – 00:02:45.
3 m-sc: Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot) – 00:02:51.
7 m-sc: Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot) – 00:02:53.
8 m-sc: Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) – 00:02:56.

Etap 5 – Hulshout (80km) – 11.05.2013 r. – 15:00

Kobiety:
3 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 02:03:20.
Mężczyźni:
7 m-sc: Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) – 01:59:37.
8 m-sc: Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot) – 01:59:37.
10 m-sc: Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) – 01:59:40.
13 m-sc: Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot) – 01:59:45.

Etap 6 – Essen – Stationsstraat (80km) – 12.05.2013 r. – 12:00

Kobiety:
2 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 01:55:59.
Mężczyźni:
4 m-sc: Juszczyk Adrian (zawodnik) / Kurowski Ernest (pilot) – 01:53:35.
6 m-sc: Kosikowski Krzysztof (zawodnik) / Korc Artur (pilot) – 01:53:37.
7 m-sc: Wegner Przemysław (zawodnik) / Czopek Piotr (pilot) – 01:53:39.
8 m-sc: Polak Marcin (zawodnik) / Ładosz Michał (pilot) – 01:55:27.

Klasyfikacja generalna – po sześciu etapach

Kobiety:
2 m-sc: 2 m-sc: Podkościelna Iwona (zawodnik) / Wnuczek Aleksandra (pilot) – 08:10:47,83.