Amp Futbol Cup – po raz pierwszy w Polsce

30 sierpnia 2012
Autor:

pikt-pilka_noznaDwa miesiące po zakończeniu zmagań w UEFA EURO 2012 kibice w Warszawie znowu będą mieli okazję do dopingowania reprezentacji Polski w turnieju piłkarskim. W dniach 8-9 września w stolicy na stadionie DOSiR Praga Północ przy ul. Kawęczyńskiej 44 spotkają się reprezentacje: Polski, Anglii, Irlandii i Ukrainy, aby po raz pierwszy zaprezentować w naszym kraju futbol, a w zasadzie ampfutbol na najwyższym europejskim poziomie.

Ampfutbol to bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu – piłka nożna osób po amputacjach. Obecnie jest uprawiana w ponad 25 krajach, do których stale dołączają nowe. Praktycznie co roku odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany piłki nożnej. W Mistrzostwach Świata rozgrywanych w 2010 roku w Argentynie wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało 10 000 kibiców. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i jest wielce prawdopodobne, że niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich.

Podczas wszystkich rozgrywek prowadzonych przez UEFA bardzo mocno akcentuje się wartości respect, czyli szacunek dla osób, które grają, dla przeciwnika, dla wszystkich odmian piłki nożnej. Hasło respect zdecydowanie lepiej rozumie się, oglądając mecze ampfutbolu. Zapraszam wszystkich na wrześniowy międzynarodowy turniej ampfutbolu w Warszawie, aby kibicować i podziwiać grę naszych reprezentantów – komentuje trener Jerzy Engel.

Zasady ampfutbolu tylko nieznacznie odbiegają od tych znanych ze „zwykłej” piłki. Na boisku przebywa jednocześnie siedmiu piłkarzy z każdej drużyny, mecz trwa 2×25 minut, a boisko i bramki mają mniejsze rozmiary. Bramkarze są po amputacji ręki, a piłkarze grający w polu – nogi. Poruszają się o kulach, ale nie mogą kulami zagrywać piłki. Ampfutbol nie jest piłką nożną dla osób niepełnosprawnych. Żeby grać w piłkę o kulach i z tylko jedną nogą, trzeba się wykazać ponadprzeciętną sprawnością i kondycją.

Piłkarzy wspierają zawodnicy naszej reprezentacji narodowej, Marcin Wasilewski mówi – , Podziwiam zawodników Amp Futbol za upór i zaangażowanie jakie wkładają w futbol. Przede wszystkim podziwiam ich pasję do piłki nożnej. To jest wspaniałe jak piłka jednoczy wszystkich pasjonatów tej dyscypliny. A Robert Lewandowski dodaje Fajnie, że taka impreza może odbyć się w Polsce. Reprezentacja Polski Amp Futbol będzie mogła zaistnieć i zaprezentować się szerszej publiczności. Ja i moi koledzy z reprezentacji trzymamy mocno kciuki i życzymy samych zwycięstw. Na mecz zaprasza także Mateusz Bąk, bramkarz Podbeskidzia Bielsko-Biała – My, piłkarze ekstraklasy, mamy wielkie szczęście być w tym miejscu, gdzie jesteśmy. Oni tyle szczęścia nie mieli, ale na pewno mają więcej charakteru. Zapraszam do obejrzenia na warszawskiej Pradze piłkarzy przez duże P. Piłkarzy Amp Futbol.

Jak to możliwe, że osoby mające tylko jedną nogę grają w piłkę nożną? Trudno to opisać. To trzeba zobaczyć. Nasza reprezentacja, mimo że powstała niespełna rok temu, ma już za sobą cztery mecze. Oprócz wygranej 4:0 z reprezentacją Niemiec odniosła również dwa zwycięstwa nad Irlandią 2:1 i 2:0 oraz przegrała z bardzo doświadczoną i silną reprezentacją Anglii 0:3.

Teraz, po pół roku od tamtego meczu i olbrzymiej pracy włożonej w treningi, nadchodzi czas rewanżu.

Oficjalne rozpoczęcie turnieju nastąpi w sobotę 8 września o godzinie 14. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

W wielu miejscach na świecie miałem przyjemność poznawać piłkę nożną i jej nauczać. Ale praca w Amp Futbol daje niepowtarzalną, nie dającą się zwyczajnie nazwać satysfakcję – mówi Marek Dragosz, trener reprezentacji Polski Amp Futbol.

Amp Futbol Cup to nie tylko okazja do zaprezentowania kibicom nowej i bardzo widowiskowej odmiany piłki nożnej. To również możliwość promocji aktywności i wizerunku „sprawnego niepełnosprawnego” w Polsce. W turnieju weźmie również udział drużyna będąca bezpośrednim zapleczem pierwszej reprezentacji, która wystąpi pod nazwą Polska B.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Amp Futbol”, które prowadzi treningi i obozy piłkarskie dla osób po amputacjach w Polsce. Głównym Partnerem turnieju i reprezentacji jest firma V!GO-Ortho. Współorganizatorem został DOSiR Praga Północ, a honorowym patronatem objął imprezę Polski Związek Piłki Nożnej, Prezydent m.st. Warszawy oraz Burmistrz Dzielnicy Praga Północ. Patronem medialnym imprezy jest Ogólnopolski Portal Sportu Osób niepełnosprawnych Sport-ON.info. Projekt jest dofinansowany również ze środków Ministerstwa Sportu. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: www.ampfutbol.pl

Zapraszam do kontaktu:
Mateusz Widłak – prezes Stowarzyszenia „Amp Futbol”
tel. +48 533 982 629
email: ampfutbol@gmail.com

Plan turnieju: Amp Futbol Cup 2012.

Sobota 8 września:
g. 14.00-14.15 Oficjalne rozpoczęcie turnieju i prezentacja drużyn
g. 14.15-15.15 Polska v Irlandia
g. 15.30-16.30 Anglia v Polska B
g. 16.45- 17.45 Ukraina v Irlandia
g. 18.00-19.00 Polska v Anglia
g. 19.15-20.15 Ukraina v Polska B

Niedziela 9 września:
g.09.00-10.00 Anglia v Irlandia
g.10.15-11.15 Polska v Ukraina
g.11.30-12.30 Irlandia v Polska B
g. 12.45-13.45 Anglia v Ukraina
g. 14.00-15.00 Polska v Polska B
g. 15.00-15.15 Oficjalne zakończenie i wręczenie pucharu

www.ampfutbol.pl


Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia