AMERYKAŃSKIE SZCZĘŚCIE, AMERYKAŃSKI PECH. DWA ZŁOTE, DWA SREBRNE I TRZY BRĄZOWE MEDALE POLAKÓW.

3 września 2014
Autor:

pikt-kolarstwoByło słońce, nawet 36 stopni ciepła, duża wilgotność i walka do ostatnich milimetrów. Zakończyły się kolarskie MISTRZOSTWA ŚWIATA UCI w amerykańskim Greenville. W Karolinie Południowej rywalizowało 296 niepełnosprawnych zawodników z niemal całego świata.

Rafał Wilk (H4) bronił dwóch złotych medali MŚ i dwóch tęczowych koszulek z kanadyjskiego Baie-Comeau, obronił jeden medal i jedną koszulkę . Zawodnik Startu Szczecin był bezkonkurencyjny w jeździe indywidualnej na czas. Trasę nieco ponad 16 kilometrów Bieszczadzki Anioł pokonał w 25:16.47, drugi był Francuz Joel Jeannot – 25.40.85, trzeci Austriak Thomas Fruehwirth – 25:52.48.

W wyścigu ze startu wspólnego (61,2 kilometry) przez większość trasy liczyło się 7 zawodników: 2 Polaków, 2 Francuzów, 2 Niemców i Australijczyk. Trener reprezentacji Polski Tomasz Bartosik liczył na medale Rafała Wilka i oczywiście Arkadiusza Skrzypińskiego (Start Szczecin). Na finiszu walczyło czterech zawodników. A. Skrzypiński po zaciętej końcówce wywalczył brąz. Arek ma już komplet medali z MŚ. W 2010 był mistrzem, w 2011 wicemistrzem świata. Pecha w tym sezonie skomentował krótko: ” czasem w kościach czuję, że musi być dobrze i udało się na MŚ”. Pierwszy był Joel Jeannot z Francji, drugi Vico Merklein z Niemiec. Pierwsza trójka miała ten sam czas – 01:38.08. Czwarty Rafał Wilk – 01:38.10, na początku wyścigu samodzielnie uciekał, ale tym razem niesamowity żart zrobił mu ….. rower: „byłem w samotnej ucieczce, ale wygrała siła wyższa, odkręcił mi się pedał i mnie dogonili, cóż chyba tak miało być”.

Wśród pań wspaniałe zawody miała Renata Kałuża, która przez moment kilka lat temu była kolarką Startu Szczecin. Aktualnie zawodniczka Startu Bielsko-Biała zdobyła 2 medale: złoty w wyścigu ze startu wspólnego i brązowy w jeździe indywidualnej na czas. W walce o złoto do ostatnich sekund rywalizowała z Amerykanką – Karen Brelsford Dan. Linię mety minęły w tym samym czasie, ale minimalnie lepsza była Polka.

Medale zdobyli też: dwa srebrne – Anna Harkowska (OKS Warmia i Mazury Olsztyn) i brąz tandem Marcin Polak/Michał Ładosz (Hetman Lublin)

Mistrzostwa Świata 2015 niepełnosprawnych zostaną rozegrane pod koniec sierpnia w Szwajcarii.

Już w najbliższy weekend kolejne kolarskie mistrzostwa, tym razem w Bielsku-Białej Mistrzostwa Polski.