10 medali na Mistrzostwach Europy

14 czerwca 2013
Autor:

pikt-ciezarySześć lat minęło kiedy po raz ostatni IPC zorganizowało Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. Taki długi okres braku, tak ważnej imprezy wpłynął niekorzystnie na zainteresowanie tą dyscypliną wielu narodowych federacji. Zapowiedź, iż tego roku zorganizowania Mistrzostw Europy podjęła się Rosyjska Federacja wywołała duże poruszenie i mobilizację naszych zawodników.

W dniach 22-28 maja odbyły się dawno oczekiwane Mistrzostwa w Aleksinie (region Tulski) – Rosja. Zawody przeprowadzono w ośrodku centralny, „OKA” – należącym do Ministerstwa Sportu Rosji. Ośrodek spełnił wszystkie wymogi dotyczące możliwości wykorzystania go przez zawodników niepełnosprawnych. Duża sportowa hala do zawodów, zaplecze treningowe, sala rozgrzewki i właściwy sprzęt marki „Eleiko” był w dyspozycji uczestników Mistrzostw. Warunki hotelowe bardzo dobre – bez jakichkolwiek barier utrudniających pobyt osobom niepełnosprawnym.

Otwarte zawody o Mistrzostwo Europy zgromadziły 27 reprezentacji narodowych w tej liczbie z po za Europy – Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Syria, Kamerun. Ogółem impreza zgromadziła 137 uczestników – tym 46 zawodniczek. Podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia zawodów gościł Gubernator okręgu Tulskiego oraz Minister Sportu. Zainteresowanie zawodami ze strony widzów było znikome.

Po igrzyskach w Londynie, gdzie mimo uzyskanych bardzo dobrych rezultatów nie zdobyliśmy medalu. Naszym zadaniem było przywrócenie zawodnikom nadziei na lepsze czasy tej dyscypliny sportu. Tak więc pierwszym efektem poprawy psychicznej kondycji miały być tegoroczne Mistrzostwa Europy. Przygotowania do tej imprezy nie były łatwe i to z różnych przyczyn. Brak środków na realizację programu szkoleniowego przygotowań to najważniejsza przyczyna. Problemy poszczególnych zawodników ze zwolnieniami z pracy na te i tak nieliczne zgrupowania oraz liczne problemy ze zdrowiem takich zawodników jak: Ryszard Rogala, Mateusz Woroszył, Mariusz Tomczyk, Sławomir Szymański. Wszystkie te mankamenty w przygotowaniach do tak ważnej dla nas imprezy sprawiły, że na Mistrzostwa pojechaliśmy z dużą dozą niepewności czy nasze starty zakończą się sukcesem czy też nie. Zaczęły się starty i rezultaty naszych reprezentantów okazały się bardzo pozytywne. Nasza drużyna liczyła 13 uczestników w tym 4 kobiety. Start wszystkich naszych uczestników należy uznać za bardzo udany. Ogółem zdobyliśmy 10 medali:
– dwa złote – Justyna Kozdryk i Piotr Szymeczek
– cztery srebrne – Marzena Łazarz, Mariusz Tomczyk, Wawrzyniec Latus i Damian Kulig
– cztery brązowe – Magdalena Konior, Kamila Rusielewicz, Grzegorz Lanzer i Ryszard Rogala.
Pozostali zawodnicy uplasowali się na 4 miejscu: Marek Trykacz i Mateusz Woroszył, a na 5 miejscu Sławomir Szymański. Drużynowo nasz team uplasował się na drugim miejscu zarówno w formule OPEN jak i w Mistrzostwach Europy.

Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – Rosja
II miejsce – Polska
III miejsce – Grecja
IV miejsce –Turcja
V miejsce –Ukraina
VI miejsce – Wielka Brytania

Klasyfikacja OPEN:
I miejsce – Rosja
II miejsce – Polska
III miejsce – Irak
IV miejsce – Grecja
V miejsce –Ukraina
VI miejsce – Wielka Brytania

Nasza drużyna przegrała z reprezentacją Rosji różnicą sześciu punktów.

Po zakończeniu zmagań sportowych, organizator zaproponował ekipom udział w bezpłatnej wycieczce autokarowej do Tuły. Nasza ekipa skorzystała z tej propozycji i zwiedzała w Tule muzeum broni, zamek na Kremlu oraz wystawę samowarów. Zawodnicy też mogli dokonać zakupów pamiątek Rosyjskiej sztuki ludowej.

Poddając ocenie naszych zawodników należy stwierdzić, że uzyskali oni bardzo dobre lokaty ze słabszymi jak na ich poziom wynikami. Słabsze wyniki wynikały przede wszystkim ze sposobu nowego sędziowania (stare przepisy, ale nowe sędziowanie). Nowe sędziowanie prezentowane przez całą plejadę nowych sędziów polegało na drobiazgowym wyszukiwaniu zupełnie nieistotnych błędów. Takie nastawienie sędziów zmusiło nas wszystkich i innych szkoleniowców do zaniżania pierwszych prób, aby nie było wpadek trzech niezaliczonych podejść. Można powiedzieć śmiało, że przez sędziów straciliśmy dwa jeszcze złote medale (Marzena Łazarz, Wawrzyniec Latus). Naszym zdaniem winą za taki stan rzeczy tzn. za skandaliczne sędziowanie ponosi IPC dopuszczając do prowadzenia takiej imprezy zupełnie do tego nieprzygotowanych sędziów.

Wszyscy medaliści mają zagwarantowane prawo startu w Mistrzostwach Świata – 2014-Dubai. Obecna grupa naszych zawodników została wyselekcjonowana na podstawie osiągniętych wcześniej wyników, brano pod uwagę również ich udział w planowanych imprezach krajowych. Zawodnicy Ci osiągnęli wyznaczone limity wynikowe dla poszczególnych kategorii wagowych gwarantujących wysokie lokaty na Mistrzostwach Europy. Pomimo przynależności do ścisłej czołówki Europejskiej, prognozowana nuta optymistyczna pod nowymi zadaniami na Mistrzostwa Świata była by pożądana. Wyniki naszych reprezentantów na Mistrzostwach Europy dają im jednak nadzieję na dalszy rozwój i znacznie poprawiają ich samopoczucie, dając im powody do optymizmu w kontynuacji swojej drogi sportowej. Reasumując nasz udział na Mistrzostwach Europy należy bardzo podziękować trenerom odnowy – Markowi Purczyńskiemu i Mateuszowi Otto za naprawdę duży wkład pracy w przywróceniu sprawności naszej Kadrze w szczególności pomoc takim zawodnikom jak: Rogala, Woroszył, Latus i Szymański. Szkoda wielka, że nie było ich na Mistrzostwach w Rosji. Niestety brak środków finansowych. Z tych właśnie powodów nie mogliśmy zabrać na Mistrzostwa ani jednego juniora. Bez młodzieży nie uda się nam odbudować dawnej potęgi w tej dyscyplinie jaką kiedyś stanowiliśmy.Related Posts:
Tagi:

Related Posts:Wydawnictwa

Wyróżnienia